انواع ساندویچ پانل

در این مقاله قرار است با انواع ساندویچ پانل آشنا شویم ولی در قدم اول باید بدانید که اصلا ساندویچ پانل چیست؟
ساندویچ پانل ها از جمله متریالی هستند که امروزه جایگزین آجر و سیمان شده است و از سه لایه تشکیل شده اند و به همین دلیل است که به آن ها ساندویچ پانل گفته می شود. این ساختار دارای ویژگی ها و مزیت های بسیاری است که باعث شده بسیار مورد استفاده قرار گیرد. خوب است بدانید که این متریال مدرن در انواع مختلفی ساخته می شوند و ویژگی مثال زدنی که دارند وزن سبک آن ها می باشد که امکان استفاده در هر کاربری را به ما می دهد.
همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم ساندویچ پانل ها از یک ساختار سبک و مدرن ساخته شده اند، این ساختار تشکیل شده از سه لایه می باشد و لایه ای که به عنوان عایق در بین دو لایه دیگر قرار گرفته است از چسبندگی خوبی برخوردار است و این سه لایه به شکل یکپارچه عمل می کنند و به یک دیگر فشرده شده اند و پوششی مثل ساندویچ پانل را به وجود آورده اند.
این پوشش با استفاده از پلی اورتان و یا پشم سنگ درست شده است و میتوان  لایه های دو طرف ساندویچ پانل را از ورق های گالوانیزه ، استنلس استیل، آلومینیوم و آلوزینک ساخت که هر کدام از اینها که نام بردیم دارای ویزگی های منحصر به فرد خود هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل ها به صورت زیر می باشد 

 • ساندویچ پانل های سردخانه ای
 • ساندویچ پانل های دیواری
 • ساندویچ پانل های سردخانه ای
 • ساندویچ پانل کلین روم با عایق پلی اورتان

 

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع ساندویچ پانل می باشند که به صورت یک رو ورق و دو رو ورق ساخته می شوند، جنس ورق هایی که در زیر و روی آن ها استفاده می شود می تواند از جنس ورق گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم باشد که آلومینیوم نسبت به دو نوع دیگر که نام برده ایم کاربرد کمتری دارد. عرض استاندارد و مفیدی که برای این پوشش در نظر گرفته اند ۱.۱۲سانتی متر می باشد و ارتفاع  آن ها معمولا در 1۸سانتی متر ساخته می شوند، شکل ظاهری ساندویچ پانل های سقفی به گونه ی است که در زمان بارش آب را به سمت پایین هدایت می کند و تنوع زیادی در ساخت دارد.
از ساندویچ پانل های سقفی به عنوان پوشش سقفی در سردخانه ها، ساختمان های صنعتی، انبار ها و….. استفاده می شود ولی نکته جالب این است که ضخامت این پوشش برای کاربری های مختلف، متفاوت است مثلا برای کاربری مثل سردخانه ها که دمای متغیری دارند( زیر صفر و بالای صفر) از پوشش با ضخامت بیشتری استفاده می شود تا از بروز هر مشکل احتمالی جلوگیری شود و مقاومت بالایی داشته باشد.
لایه های تشکیل شده ساندویچ پانل به گونه ای است که دو لایه زیرین و رویی از جنس ورق فولادی است  لایه ای که در وسط قرار دارد عایق است که به وسط کار تزریق می شود. این شرایط برای ساندویچ پانل های دو رو ورق است برای ساندویچ پانل های یک رو ورق تنها لایه رویی از جنس ورق فولادی است و لایه ای که در زیر کار است از آلومینیوم می باشد که نسبت به دو رو ورق مقاومت کمتری دارد.
ساختار ساندویچ پانل به گونه ای است که به ترتیب مغز سازه که در وسط قرار می گیرد( منظور از مغز سازه همان عایقی است که برای بالا برد کیفیت پوشش از آن استفاده می شود و در ادامه در رابطه با این عایق ها که از جنس های متفاوتی هستند توضیح خواهیم داد)  یک لایه ورق فولادی، آستر که به عنوان نگه دارنده رنگ روی کار زده می شود و در مرحله آخر رنگ زده می شود.

مزایای ساندویچ پانل سقفی

 • در برابر سرما، گرما، رطوبت و صوت عایق بسیار مقاومی می باشد.
 • در برابر باد، زلزله، مواد شیمیایی و رانش زمین از خود مقاومت خوبی شان می دهد.
 • از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است.
 • نصب راحتی دارد.
 • وزن سبک آن باعث می شو که سازه ای سبک تر داشته باشیم که این ویژگی مهم و منحصر به فردی است.
 • ساخت این پوشش به گونه ای است که می توان در اقلیم های مختلفی از آن استفاده کرد.
کاربری ساندویج پانل سقفی

کاربری ساندویج پانل سقفی

مشخصات فنی ساندویچ پانل ها 

در انواع ساندویچ پانل ها لازم است بدانید که این پوشش به  راحتی نصب می شود ولی به یک سری از نکات هنگام نصب باید دقت شود که روی کیفیت هم تاثیر گذار است. در اول کار باید به ساختاری که برای پوشش سقف اجرا شده توجه کنیم و حد فاصله بین تکیه گاه های اصلی را بررسی کنیم که بر همین اساس پلان  زیر سازی پوشش سقفی از نوع ساندویچ پانل ها اجرا می شود. مرحله بعدی که به آن می پردازیم قرارگیری ساندویچ پانل ها به طور صحیح روی پرلین ها می باشد که لازم است به ازای هر متر مربعی که پوشش قرار میگیرد از پیچ سرمته گالوانیزه استفاده کرد که از این دستگاه برای محکم تر کردن پوشش استفاده می شود. ساندویچ پانل ها باید به شکل اورلپ قرار گیرند که این کار از نفوذ آب جلوگیری می کند و به نوعی آب بندی می شود که بسیار حائز اهمیت می باشد. و در آخر کار برای اینکه کار تمیز باشد و زیبا تر به نظر برسد از ورق فلاشینگ  و ورق آبرو استفاده می کنند که به این حرکت آخر درز گیری هم گفته می شود.

در این قسمت تقریبا همه نکاتی که درباره ساندویچ پانل های سقفی باید بدانید را توضیح داده ایم امیدوارم که مطالب مفیدی را از این قسمت دریافت کرده باشید. از دیگر انواع ساندویچ پانل ها می توان به ساندویچ پانل های دیواری اشاره کرد که در دامه توضیح داده ایم.

پوشش دیواری ساندویچ پانل 

در انواع ساندویچ پانل ها می توان به نوع دیگر آن به نام پوشش دیواری ساندویچ پانل  اشاره کرد که ب آن ساندویچ پانل دیواری هم گفته
می شود، این پوشش ساختاری مشابه با ساندویچ پانل های سقفی دارد و در بین آن ها فوم تزریق شده است ک به عنوان عایق در بین ورق های فولادی قرار می گیرد  و برای پوشش های دیواری و نما استفاده می شود که در ابعاد و طرح های متفاوت ساخته می شود. جنس ساندویچ پانل های دیواری همانند سقفی می باشد و تشکیل شده از گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزینک است. آلوزینک ویژگی های زیادی دارد و یکی از بارز ترین آن ها خواص ضد رنگی آن است. از آلوزینک به عنوان محافظ روی کار هم استفاده می شود زیرا از پوشش در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند و از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است. از این پوشش در موارد  بسیاری استفاده می شود مثل پوشش دیوار ها برای کانکس ها و پارتیشن ها که معمولا در ضخامت ۴تا۶ سانتی متر ساخته می شوند و ساختار آن ها به صورت دو رو ورق و یک رو ورق است  که لایه رویی آن ها یا از جنس گالولنیزه و یا از جنس آلوزینک می باشد که روی آن ها شیار هایی ایجاد می کنند و این کار مقاومت پوشش را افزایش می دهد. شکل ظاهری  پوشش های دیواری از نوع ساندویچ پانل به شکل کرکره ای ساخته می شوند.

عرض مفیدی که برای ساندویچ پانل های سقفی در نظر گرفته شده است 1/14 سانتی مر می باشد و ضخامت آن ها از ۳ متر تا ۲۰ متر متغیر می باشد که ضخامت آنها بستگی به کاربری که برای آن ها در نظر گرفته شده است.

ساندویچ پانل های سردخانه ای

ساندوچ پانل های سردخانه ای در انواع ساندویچ پانل ها یکی دیگر از پوشش ها هستند و همان طور که از اسمشان مشخص است برای پوشش سقف سردخانه ها استفاده می شوند این پوشش برای حفاظت از محصولات به شیوه ی استانداردی ساخته شده است و عرض آن ها را 5\118 سانتی متر در نظر می گیرند آن هم به دلیل اینکه درز کمتری ایجاد شود همچنین برای کمتر شدن درز از قفل های پانلی استفاده می شود که به صورت نر و مادگی روی در نصب می شود و این کار باعث می شود که امکان عبور هوا به داخل سردخانه به حداقل برسد.

کاربرد ساندویچ پانل: انواع سردخانه ها و گرم خانه ها، دامداری و کشاورزی، کارخانجات مواد غذایی، تولیدی گل و گیاه یا گلخانه ها، آزمایشگاه ها، انبار ها و بسیاری موارد دیگر

مزایای ساندویچ پانل سردخانه ای:

شستشوی راحت
حمل و نقل و نصب آسان و راحت
برخوردار از مقاومت و پایداری بالا
عایق بودن در برابر سرما و گرما و آتش سوزی
قابلیت مونتاژ و دم مونتاژ

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل کلین روم 

در انواع ساندویچ پانل لازم است به ساندویچ پانل کلین روم هم اشاره کنیم ، این نوع ساندویچ پانل ها معمولا با عایق پلی اورتان ساخته می شوند. ساندویچ پانل های کلین روم ساخت متفاوتی با دیگر پوشش ها دارند، از این پوشش هم برای سقف و هم برای سطح دیوار ها استفاده می شود زیرا از این پوشش برای کاربری های خیلی بهداشتی به عنوان اتاق تمیز استفاده می شود. ورق داخل کار حتما باید بدون موج باشد و شرکت سوله کو تنها جایی است که این ورق ها را بدون کوچک ترین موجی و با 0.5 میل در اختیار مشتری قرار می دهد.  تمیز بودن پوشش های کلین روم به حدی حائز اهمیت می باشد که اصلا اجازه ی نصب چیزی روی آن داده نشده استبرای اینکه عاری از هر نوع میکروب باشد ولی می توان در داخل کار از هر چیزی استفاده کرد.

ساندویچ پانل کلین روم- انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل کلین روم

عایق در انواع ساندویچ پانل 

عایق هایی که برای ساندویچ پانل ها استفاده می شود از جنس های متفاوتی می باشد که از آن نام میبریم.

 • پلی استایرن
 • xps
 • پلی اورتان
 • پشم سنگ یا پشم شیشه

در ادامه درباره هریک از این عایق ها توضیحات کاملی داده شده است که با مطالعه آن مطالب مفیدی را دریافت خواهید کرد.

پلی استایرن: پلی استایرن نوعی یونولیت است که به عنوان عایق به وسط ساندویچ پانل تزریق می شود و از جنس مونرمر استایرن ( یک ماده شیمیایی) است فوم پلی استایرن از فرآورده های پتروشیمی محسوب می شود که بخ صورت بلورهای ریز هستند. این نوع عایق در چهار نوع ساخته می شوند، به صورت معمولی، مقاوم، انبساطی و اکسترود شده.
از ویژگی های فوم پلی استایرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد و آب را جذب می کند.
 • در برابر میکروب ها مقاوم می باشند و غیر سمی هستند.
 • قابل بازیافت است و دوستدار محیط زیست می باشد.
 • ضربه گیر است و در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد.
 • بسیار سبک می باشد  و می توان گفت برای همه کاربری ها استفاده می شود.

xps: یکی دیگر از عایق ها در انواع ساندویچ پانل، استفاده از عایق xps میباشد. xps در واقع مخفف شده
Extrude polystyrene است که در سطح و ارتفاع کمتری ساخته شده است. این فوم همان پلی استایرنی است که در قسمت بالا درباره آن توضیح داده ایم ولی به صورت صفحه ای از ضخامت آن کم شده است به همین خاطر در کاربری های زیادی از این نوع استفاده نمی شود.

پلی اورتان: پلی اورتان هم یکی دیگر از عایق ها است که خود به تنهایی شامل سه نوع می باشد.B3،B2،B1
B1: عایقی است مشابه به پلی ایزوسیانورات که با نام انحصاری PIR شناخته شده است از توع های عایق شناخته شده است.
B2: عایق b2 یکی دیگر از انواع پلی اورتان است که این عایق قابلیت کند سوزی دارد و خود خاموش شونده است و ساختار آن به گونه ای است که اگر هم آتش بگیرد به ثانیه نرسیده خاموش می شود. امروزه بیشتر از این نوع عایق استفاده می کنند. قیمتی عایق ای b2 از پشم سنگ کمتر است
B3: عایق b3 نسبت به عایق های b2 و b1 ضعیف تر عمل می کند و در برابر آتش مقاومت خوبی از خود نشان نداده است. گازی که هنگام سوختن از b3 تولید می شود سرطان زا است و بسیار برای موجودات زنده مضر می باشد. قیمت این نوع عایق به نسبت از عایق های دیگر کمتر می باشد ولی از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

پشم سنگ یا پشم شیشه: پشم شیشه و پشم سنگ یک نوع عایق دیگر است که برای انواع ساندویچ پانل ها استفاده می شود این نوع عایق در برابر آتش مقاومت خوبی دارد ولی این پوشش بعد از مدتی نیاز به ترمیم دارد در صورتی که ساندویچ پانل ها با عایق هایی که در بالا توضیح دادیم بیشتر از ۳۰  سال عمر می کند. در جنس عایق ها چیزی که بسیار حائز اهمیت است دانسیته ی کار است که دانسیته ی پشم شیشه ۸ سانتی متر است

نکته ای که در رابطه با عایق ها باید بدانید این است که همه نوع عایق ها رفتار یکسانی در مقابل رطوبت و آتش ندارند ولی با مطالبی که در این مقاله برای شما نوشته شده به راحتی می توانید ساندویچ پانل با عایق مناسب را برای کاربری خود انتخاب کنید.

راه های سو استفاده کردن از ساندویچ پانل 

باید توجه داشته باشید که هنگام خرید انواع ساندویچ پانل ها ازشما سو استفاده نشود. امروزهراه های زیادی برای این کار وجود دارد و بسیاری از شرکت ها در در هنگام ساخت از مواد و متریال مصرفی بی کیفیتی استفاده می کند مثلا مهم ترین چیزی که روی قیمت این پوشش ها تاثیر دارد کیفیت آن ها است که بسیاری از شرکت ها در ساخت از داسیته ی پایین استفاده می کنند. برای درک بهتر خوب است بدانید که برای فومبی که روی پوشش استفاده می شود باید کاملا روی پوشش قرار بگیرد و به صورت نازلی و یکنواخت تزریق شود. طول پخت هرچه بیشتر باشد فوم یکنواخت تر روی کار مینشیند، اکثر شرکت ها طول پختشان بین ۲۸ تا ۳۲ دقیقه می باشد ولی طول پختی که شرکت ما در نظر گفته است ۴۰ دقیقه است. برای اینکه فوم را به ورق تزریق کنند از چسب استفاده می شود و شرکت ما از رزین استفاده می کند زیرا چسب به آب حساسیت نشان می دهد  و خراب می شود ولی رزین مقاومت بالا تری در برابر آب دارد . شرکت ما برای این کار از دستگاه های پیشرفته ای استفاده می کند و با این دستگاه ورق را باردار کرده و در فشار بالا فوم به ورق کاملا چسبیده می شود ک اگر بخواهیم ورق را از فوم جدا کنیم به سختی جدا می شود در حالی که کاملا هم جدا نمی شود و موکتی مانند می شود و ورق کاملا صیقلی نیست. پس برای خرید ساندویچ پانل باید از شرکت های اطمینان کامل داشت. 

مزایای ساندویچ پانل نسبت به آجر

از انواع ساندویچ پانل ها در بسیاری از کاربری ها استفاده می شود و امروزه این پوشش ها که هم برای سقف و هم برای دیوار استفاده می شود جایگزین خوبی  نسبت به دیگر مصالح شده است آن هم به دلیل کارای است که دارد و به چند نمونه از اشاره می کنیم:

 • نصب راحت برای پوشش های دیواری نسبت به آجر.
 • مقاومت بالا در برابر سیل، زلزله و….
 • عایق بسیار خوب
 • قابلیت جابجایی دارد زیر با استفاده از پیچ و مهره نصب می شود.
 • زیبایی ظاهری
 • تنوع بالا
 • تنها پوششی است که می توان از زمین کار کرد.
 • ساندویچ پانل ها نسبت به آجر قیمت بیشتری دارند ولی عمر مفید آن ها بیشتر از آجر است و از کیفیت بالا تری برخوردار هستند.
 • در بسیاری از کاربری ها مثل مرغ داری، گاوداری و ….. بجای آجر چینی از این نوع پوشش استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست