Blog

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سوله
 4. chevron_right
 5. انواع سوله

انواع سوله

شما قطعا هر ساله شروع به ساخت سوله نخواهید کرد پس اطلاعات دقیقی هم در این زمینه انواع سوله  نخواهید داشت در این مقاله می خواهیم اطلاعات مفید و کاملی را در رابطه با سوله ها  و معایب و مزایا آن ها در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم، تا شما سوله دلخواه خود را بر اساس این مطالب انتخاب کنید پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

انواع سوله ها سازه هایی از جنس فلز هستند که شامل دیواره ها و سقف هایی با شیب که بصورت قوسی یا هشتی در ابعاد مختلف ساخته می شوند. سوله ها به علت اینکه سازه هایی تخصصی هستند باید در نحوه ساخت آن ها به پارامترهای مختلفی توجه شود که علاوه بر کاهش هزینه های کارفرما در ساخت سوله، در آینده دچار مشکلاتی از قبیل خرابی، پوسیدگی و … نشود تا برای تعویض یا تعمیر، هزینه ای اضافه پرداخت نکنید. پارامتر ها متاثر می توانند شامل برف، باد، زلزله و اندازه ( دهانه، طول، ارتفاع )  باشند که در ساخت انواع سوله باید در نظر گرفته شود.

 • میزان بارش برف (سنگینی برف ) می تواند بطور مستقیم در تخریب سوله تاثیر گذار باشد. مثلا میزان بار برف دماوند 2 است پس سازه باید تحمل میزان 2 متر برف را در متر مربع داشته باشد تا مناسب دماوند باشد. همینطور برای زلزله و باد در هر شهر حد نسابی تعیین شده تا طبق آن سازه طراحی شود.
انواع سوله

انواع سوله

 

انواع مختلفی از سوله ها

ساخت سوله به سه روش زیر صورت می گیرد:

 • سوله سبک خرپایی: سوله سبک خرپایی را به عنوان ساخت سوله با قوطی هم می شناسند .
 • سوله تیر ورقی سنگین
 • سوله یو بی ام ( UBM )سوله های نام برده هر کدام کاربری مختص به خودشان را دارند اما برای هر کار و شرایطی باید بدانید که چه نوع سوله ای استفاده کنید یعنی به نوعی در وهله اول باید نیاز سنجی کرد. هر کدام از سوله های ذکر شده از مزایا و معایبی برخوردار هستند که دریک
  نمونه از آن ها معایب قالب بر مزایا هست و در نمونه های دیگر برعکس، مزایا قالب بر معایب حالا در ادامه متوجه منظور خواهید شد.

سوله خرپایی در انواع سوله

سوله خرپایی یا همان سوله سبک  از نوع  پیچیده و مقاومی هستند. برای ساخت این سوله ها باید بسیار مهندسی و حساب شده عمل کرد تا بتواند بازدهی لازم را داشته باشد. پیچیدگی سوله سبک در انواع سوله باعث می شود هر سازنده ای از عهده ساخت آن برنیاید برای همین مهندسان در این زمینه بسیار کم هستند ، همین امر باعث شده بیشتر سازندگان سوله از روش ساخت سوله تیر ورقی استفاده کنند که مهندسی و محاسبات ساده تری دارد.
سوله های خرپایی به این دلیل طراحی دقیقی دارن که هم میزان مقاومت و استحکامشان بالاست و هم میزان متریال کمتری در ساخت ان ها استفاده می شود در نتیجه هزینه کمتری را در بر دارد. هرگونه خطا و سهل انگاری در طراحی یا ساخت سوله خرپایی ممکن است خساراتی هنگفت به همراه داشته باشد.

سوله سبک

سوله خرپایی

 

مزایای ساخت سوله خرپایی

 • سوله هایی مناسب برای هر نوع کاربری صنعتی و غیر صنعتی
 • سوله های خرپایی یا سوله های سبک سازه هایی ارزان قیمت هستند
 • این سوله ها در کمترین مدت زمان طراحی، ساخته و نصب می شوند.
 • این سوله ها با محاسبه شرایط محیطی و حوادث احتمالی با مقاومت بالا ساخته می شوند.
 • سوله های خرپایی را می توان با هر اندازه ای در دهانه ساخت، حتی بیشتر از 100 متر دهانه بدون ستون میانی
 • در ساخت سوله های خرپایی  از پروفیل استفاده میشود 
 • استفاده از متریال و مواد اولیه درجه یک
 • در انواع سوله های خرپایی می توان هر نوع تجهیزات مصرفی مورد نیاز را بدون هیچ محدودیتی نصب کرد.
 • نصب انواع جرثقیل های سقفی بدون محدودیت در تناژ
 • به علت پیچ و مهره ای بودن سازه می توان آن را مونتاژ و دمونتاژ در هر محلی انجام داد، حتی بعد از مدتی می توانید سازه خود را به محل  جدید منتقل دهید و یا آنرا ارتقا دهید.

 

انواع سوله

 

معایب سوله سبک

برای اینکه سوله های خرپایی  هیچ محدودیتی در ساختشان وجود ندارد همه سازنده های سوله به سوی سوله های سبک روی آورده اند اما یکی از معایب سوله سبک در انواع سوله این است که در دهانه ها با متراژ های پایین 18 متر قیمت کل ساخت سوله بیشتر از ساخت سوله های تیر ورقی می باشد ولی جالب بدانید هرچه متراژ سازه بالاتر می رود تفاوت قیمت سازه های خرپایی بسیار کمتر از سازه های تیر ورقی محاسبه می شود تا جایی که تفاوت قیمت تا یک ششم هم می رسد.

مثلا شما می خواهید سوله ای خرپایی با دهانه 80 متر بسازید، در ابتدا باید به یاد داشته سازه های سبک بدون ستون های میانی ساخته می شوند، میزان فولاد مصرفی در این ابعاد طبق دفترچه محاسبات و آیین نامه نظام مهندسی 48 کیلوگرم است اما در همین ابعاد اگر بخواهید سازه ای تیر ورقی بسازید باید حداقل 120 کیلوگرم فولاد مصرف کنید تا سازه مقاوم و مطابق با محیط و کارایی سازه باشد و آسیب نبیند. حال مشاهده می کنید که سازه هایی در متراژ بالا سوله های خرپایی بسیار به صرفه هستند و بالعکس در متراژ پایین اگر از سوله های تیرورقی استفاده کنید می توانید سازه ای با همان کارایی و با هزینه کمتر داشته باشید.

کاربرد های سوله های خرپایی

 • سالن های ورزشی
 • سالن های نمایشگاهی
 • سالن های صنعتی
 • کارگاه ها
 • سوله سردخانه ها
 • سازه های شهربازی
 • تعمیرگاه ها
 • ساخت آشیانه هواپیما یی
 • شلترهای متحرک
 • پارکینگ ها و بسیاری موارد دیگر…

 

مزایای سوله خرپایی

سوله خرپایی

عوامل تاثیر گذار در تعیین وزن سوله

عوامل تتاثیر گذار در ساخت سوله عواملی هستند مثل، منطقه و شرایط جغرافیایی محیط ساخت سوله، دهانه سوله، وجود یا عدم وجود جرثقیل سقفی، ارتفاع ستون های ساخته شده.

 •  پوشش سقف سولهپوشش سقفی سوله میتواند انواعی مختلفی داشته باشد که مثال میزنم :
  ورق سقفی برای پوشش سقف و استفاده از اجر و سیمان در ساخت دیواره های سوله که قدیمی ترین روش است که کاربرد کم تری نیز دارد.
  ورق های گالوانیزه با عایق های متفاوت از جمله پشم شیشه، آلوزینک و گالوانیزه
  و در نهایت بهترین و گران ترین و پرکاربردترین نوع پوشش ساندویچ پانل های سقفی و دیواری هستند.سوله تیر ورقیدر انواع سوله می دانیم که از سوله تیر ورقی در گذشته استفاده می شد و امروزه سوله های جدید تری ساخته شده است و سایر کشور ها دیگر از سوله های تیر ورقی استفاده نمیکنند ولی در ایران فراوان دیده می شود که این سوله مورد استفاده قرار گرفته است و دلیل این تقاضای زیاد سوله تیر ورقی این است که مهندسان ایران درباره سوله های جدید و نوین اطلاعات به روز ندارند و عدم وجود این نوع سازه باعث می شود که کارفرما ها مجبور به استفاده از این نوع سوله ها می شوند در نتیجه درخواست ساخت سوله سبک به مرور کم میشود.

 

مراحل ساخت سوله تیر ورقی

سوله های تیر ورقی همانطور که از اسمش مشخص است از تیر ورق های متصل به هم درست شده است که جنس آن از فولاد است. مراحل ساخت لوله تیر ورقی  به شرح زیر می باشد.
طراحی – فونداسیون – ساخت – آماده سازی – نصب سوله

برای درک بیشتر و آشنایی بهتر از مراحل ساخت انواع سوله روی کلمه اجرای سوله کلیک کنید.

مزایا سازه تیر ورقی و در انواع سوله

 • ساخت سازه های تیر ورقی بصورت طبقه ای امکان پذیر است
 • قطعات تیر ورقی را می توان بازیافت نمود
 • قابلیت جابه جایی سوله در صورتی که با پیچ و مهره نصب شده باشد
 • امکان نصب جرثقیل های سقفی

معایب سوله تیر ورقی

 • سنگین بودن سازه های تیر ورقی

همانطور که می دانید یکی دیگر از نام های سوله تیر ورقی، سوله سنگین است. در سازه های تیر ورقی اگر بخواهید سایز دهانه سازه را افزایش دهید باید از ورق های ضخیم تر و سنگین تر استفاده کنید همین امر باعث افزایش میزان حجم و وزن کلی سازه شما می شود. از طرفی ساخت سوله های تیر ورقی با دهانه ای با متراژ بالا، ریسک ساخت سازه را بالا می برد و ممکن است سازه شما نتواند میزان وزن کلی را تحمل کرده و در نهایت دچار خرابی و خسارت شود.

 • به علت استفاده بیشتر متریال هزینه این سازه بسیار بالاست.

میزان متراژ سوله با وزن کلی آن رابطه مستقیم دارد پس  اگر سازه شما وزن بالایی داشته باشد هزینه ساخت آن نیز بالا می رود برای همین مهندسین با طراحی خاص هندسی سازه های خرپایی سعی بر این دارند هم زمان با کاهش وزن کلی سوله میزان استقامت و پایداری سازه را حفظ کنند.

 • محدودیت در ابعاد دهانه سوله

بطور مثال اگر شما سوله ای تیر ورقی با طول 100 متر، عرض 60 متر و ارتفاع 8 متر بسازید باید حداقل 90 کیلوگرم متریال استفاده کنید در صورتی که سازه ای خرپایی را می توانید با همین ابعاد با 39 کیلوگرم متریال بسازید.

 • مقاومت و استحکام کمتری نسبت به سوله خرپا دارد

سوله های خرپایی به علت طراحی مهندسی شده می تواند در مقایسه با سوله های تیر ورقی وزن بیشتری را متحمل باشد.

 • به دلیل وزن بالای سازه فونداسیون بزرگتر می خواهد که در نتیجه قیمت سازه بالاتر می رود.

 

سوله تیر ورقی

سوله یو بی ام در انواع سوله

سوله یو بی ام در انواع سوله، جزو سوله هایی است که معایب آن از مزایا هایش بیشتر است. سوله های یو بی ام را به علت وزن زیادی که دارند طبق نقشه و مهندسی شده در محل نصب، ساخته می شود.

این سازه دارای سقف های شیب داری هستند که از پوشش های پلی اورتان ساخته می شوند.

مزایا سوله یو بی ام

 • چون شامل ساختاری خاص هستند نسبت به سوله های تیر ورقی و خرپایی در برابر باد و برف و زلزله مقاوم تر هستند
 • عایق خوبی در برابر سرما و گرما محسوب می شوند
 • نسبت به سوله های تیر ورقی روشی امروزی و مدرن تر به شمار می رود

معایب سوله یو بی ام

منحنی ها قوس هایی که در قسمت های مختلف سازه وجود دارد می تواند مشکل ساز باشد
عایق پلی اورتان جذب بوی بالایی دارد به همین علت در کاربری هایی مثل مرغداری یا گاوداری و … کاربرد ندارد
عدم امکان استفاده از جرثقیل های سقفی
به علت متصل بودن تمام اجزای سازه های یو بی ام امکان جا به جایی آن وجود ندارد
این نوع سازه ها ابعاد دهانه محدودی دارند و نمی توان از آن ها در سازه هایی با دهانه بزرگتر استفاده نمود
در واحد های دارویی یا بیمارستانی نمی توان از آن استفاده کرد به علت استفاده از پلی اورتان و مجوز ندادن وزارت بهداشت
در کل به علت داشتن معایب زیاد سازمان نظام مهندسی مجوز ساخت این نوع سازه ها را به سختی صادر می کنند.

برای اطلاعات بیشتر از این نوع سوله روی لینک سوله های یو بی ام (UBM) کلیک کنید.

 

سوله یو بی ام

 

در مقاله بالا سعی بر این بود که تمام مطالب کلی برای شناخت انواع سوله بیان شود. می توانید در مقاله سوله دست دوم با این نوع سوله ها نیز آشنا شوید.

می توانید در مقالات سوله سبک  مطالب مربوطه را با جزئیات بیشتر مطالعه کنید و با اطلاعات کافی، در ساخت سوله خود تصمیم بگیرید.

هدف نهایی سایت سوله کو آگاهی شما کارفرمایان گرامی است.

با نظرات و پیشنهادات خود می توانید ما را در جهت بهبود سایت سوله کو همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست