Blog

ساخت سوله ارزان

در مقاله ساخت سوله ارزان هدف اصلی این است تا اطلاعات کافی در زمینه بهترین روش سوله سازی با کمترین هزینه را در اختیار شما قرار دهیم. ساخت سوله بستگی به  نوع و کاربری آن دارد و هزینه ساخت سوله هم به همین صورت است باید دانست، در ساخت سوله موارد زیادی وجود دارد که تاثیر مستقیمی روی قیمت سوله دارد و در ادامه در رابطه با این موارد توضیحات کاملی داده شده پس همراه ما باشید:

سوله سازی - ساخت سوله ارزان

سوله سازی

تفاوت سوله ها با هم

تفاوت سوله ها با هم در نوع آن ها و متریال مصرفی آن می باشد. ساخت سوله ارزان به گونه ای است که در ساخت این سوله از نرم افزار های محاسباتی پیچیده ای استفاده شده که از استفاده بی رویه مصالح مصرفی جلوگیری کرده به همین دلیل این نوع سوله ها از هزینه ی مقرون به صرفه تری نسبت به سوله های دیگر برخوردار هستند و این سوله ها از نوع خرپایی می باشند که امروزه بنا به دلیل ویژگی های منحصر فردی که دارد بسیار مورد استفاده قرار گرفته است که در ادامه با این ویژگی ها آشنا می شوید.

هزینه های کلی ساخت سوله ارزان

هزینه های کلی ساخت سوله شامل مواردی می شود که در اقدام اولیه ساخت صورت می گیرد مثل :

 • هزینه طراحی و نقشه اسکلت سوله:
 • خرید مصالح و متریالی که صرف ساخت آن می شود
 • هزینه جابه جایی و حمل سوله
 • هزینه اجرای طرح و نصب سوله

هزینه هایی که در گام بعدی صورت می گیرد و باید خیلی به آن توجه شود به شرح زیر است:

ــ متریال مصرفی: متریال مصرفی در ساخت سوله ارزان  برای هر سوله متفاوت است مثلا در سوله های تیر ورقی متریالی که برای اسکلت سوله استفاده می شود از جنس آهن و فولاد است در صورتی که برای سوله های خرپایی از پروفیل های چهارگوش st37  استفاده می شود که نسبت به فولاد سبک تر است و هنگام ساخت روی وزن سازه تاثیر بسزایی دارد. این مصالح باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و مقاومت خوب و استحکام بالایی داشته باشد.

ــ نیاز و عدم نیاز نصب جرثقیل: بسیاری از کاربری ها در سوله های خود برای جابه جایی اشیاء بزرگ که توسط نیروی انسان امکان پذیر نیست از جرثیقل استفاده می کنند که این جرثقیل ها در دو نوع متفاوت می باشند، جرثقیل های سقفی و جرثقیل های دروازه ای که بسته به نوع کاربری در سوله نصب می شوند.

ــ سیستم هایی که در سوله نصب می شوند از قبلی سیستم های تهویه، سرمایشی و گرمایشی، روشنایی و…..  

ــ پوشش هایی که در ساخت سوله بکار برده می شود مانند پوشش های سقفی و یوشش های دیوار

ــ وزن سوله: وزن سوله هایی که ساخته می شود با یک دیگر فرق دارد، سوله های تیر ورقی که از زمان خیلی قدیم وجود داشتن وزن زیادی نسبت به دیگر سوله های دارند آن هم به دلیل استفاده زیاد از آهن و فولاد مصرفی است که  در زمان قدیم به دلیل نبود امکانات و نرم افزار های محاسباتی برای بالا بردن مقاومت سوله از این روش استفاده می کردند که باوری غلط است و امروز با پیشرفت تکنولوژی توانسته اند  به ساخت سوله ارزان  بپردازند که هم وزن کمتری دارد و هم میزان مقاومت بالا تری دارد.

سوله خرپایی - ساخت سوله ارزان

سوله خرپایی

 ساخت سوله ارزان سبک

ساخت سوله ارزان سبک، همان سوله خرپایی می باشد زیرا به دلیل نحوه ساخت این سوله و استفاده بهینه از متریال مصرفی به آن ها سوله سبک هم می گویند. این سوله ها در مدت زمان کمی ساخته می شوند ولی این زمان کم روی استحکام سازه تاثیری ندارد و مقاومت آن تضمین شده است. این سوله ها از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه می باشد.

مزایای سوله های خرپایی

 • مقاومت و استحکام بالای سازه
 • هزینه مقرون به صرفه آن
 • اجرای سوله که در سوله های خرپایی با دهانه های بزرگ و بدون ستون میانی صورت می گیرد
 • سرعت بالا در ساخت و نصب این سازه در محل پروژه
 • مونتاژ و دمونتاژ شدن قطعه ها از یکدیگر
 • ساخت با بهترن متد های روز دنیا و مدرن بودن آن
 • قابل نصب برای جرثقیل در هر تناژ
دهانه سوله سبک - ساخت سوله ارزان

دهانه سوله سبک

سوله های خرپایی همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم با استفاده از متریالی از مقطع پروفیل ساخته می شوند که این پروفیل ها به صورت چهارگوش هستند و به یکدیگر جوش داده می شوند و با استفاده از پیچ و مهر به یک دیگر مونتاژ می شوند، سوله های خرپایی به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارند در بسیاری از کاربری ها مثل( سوله های صنعتی، سوله ورزشی، سوله گاوداری و سوله های دامداری گوسفندی و حتی سردخانه ها ) استفاده می شود.

در ساخت سوله ارزان هدف اصلی معرفی سوله های خرپایی می باشد زیرا این سوله ها نسبت به ویژگی های خوبی که دارند از هزینه ی مقرون به صرفه ای برخوردار هستند. طول ابعاد دهانه مهم ترین چیز در طراحی سوله می باشد، یعنی هرچه دهانه سوله بیشتر باشد ارزش سوله هم بیشتر می شود و کاربری سوله بالا می رود. سوله های خرپایی تنها سوله هایی هستند که در دهانه های بالا بدون ستون میانی ساخته می شوند ، این سوله ها طول دهانه تا ۱۵۰ متر را بدون دهانه تحمل می کنند در صورتی که در سوله های دیگر بدون ستون میانی این متراژ دهانه امکان پذیر نیست .این سوله ها طبق آیین نامه های نظام مهندسی ساخته می شوند و همه استاندار ها در ساخت آن رعایت می شود، اگر می خواهید از ویژگی های دیگر این سوله اطلاع داشته باشید وارد لینک سوله سبک شوید.

در مقاله ساخت سوله ارزان، پیشنهاد ما به شما این است که از سوله های خرپایی برای کاربری های خود استفاده کنید، در ایران به دلیل کم بودن مهندسین که در زمینه ی ساخت سوله سبک کار نمی کنند بسیاری از کارفرماها سراغ سوله های تیرورقی می روند که این سوله ها علاوه بر وزن سنگینی که دارد و در دهانه های بزرگ از متریال مصرفی زیاد استفاده می شود،‌هزینه ی زیادی هم دارد که مقرون به صرفه نمی باشند ولی در ابعاد دهانه های کوچک قابل قبول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست