ساخت سوله سرد خانه

در ساخت سوله سرد خانه نکاتی هست که به شما توضیح خواهیم داد.  امروزه با پیشرفته تر شدن علم و تکنولوژی ساخت سوله سرد خانه که از گذشته تا به امروز در همه جا تداوم داشته  برای حفظ طراوت و تازگی به صورت بهتری مطرح شده است، وجود شرایطی مثل تولید بیش از اندازه مصرف، شرایط آب و هوای منطقه ای، نیاز آماده سازی محصولات برای انتقال و بسیاری از این قبیل مشکلات، کارفرما هارا مجبور کرد تا سراغ ساخت سوله سرد خانه بروند تا مواد غذایی، میوه، و اقلامی که نیاز دارند به محیط مثل سرد خانه برای ماندگاری بیشتر بدون آسیب و خرابی بمانند. در ادامه با هدف ساخت سرد خانه بهتر آشنا می شویم.

امروزه کارخانه و شرکت های مواد غذایی به دلیل تولید  انبوه و چشمگیر به تنهایی جوابگوی نگهداری آن ها در سرد خانه هایی که دارند نیستند به همین دلیل و برای راحت تر شدن دسترسی افراد در شهر های دیگر، سراغ سرد خانه ها در مناطق مختلف رفتن و  برای ارسال محصولات خود این سرد خانه ها را اجاره کردنند و محصولات خود را دپو کردنند( منظور از دپو کردن انباشته کردن و نگهداری است).
شرکت های بزرگ و مطرح مواد غذایی برای رفع این مشکل برای خود سرد خانه های شخصی ساختند ولی باز هم جوابگوی نیازشان نبود و این شرکت ها هم در آخر به فکر اجاره سوله سرد خانه افتادنند.
سرد خانه ها به دودسته نسبت  به محصولاتی که قرار است درشان قرار گیرد تقسیم می شوند، سرد خانه های زیر صفر درجه و سردخانه های بالای صفر درجه. مواردی که الان درباره آن ها به شما توضیح دادم برای سرد خانه های زیر صفر درجه بود اما دیده شده که نیاز به ساخت سوله سرد خانه برای اقلامی که نیاز به سرمای بالای صفر دارند هم به شدت احساس می شود و از بازار خوبی در این روز ها برخوردار است.

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره سوله به سایت ما لینکی که قرار دادیم بروید راهنمایی های لازم در اختیار شماست. 

سالن سرد خانه - ساخت سوله سرد خانه

سالن سرد خانه

 

نکات مهم در ساخت سوله سرد خانه

  • اولین نکته این است که طراحی سوله سرد خانه زیر صفر به گونه ای می باشد که می توان به عنوان سرد خانه بالای صفر که برای میوه ها و سبزیجات است هم استفاده کرد ولی برعکس این امکان پذیر نیست زیرا به دستگاه های تعبیه شده فشار وارد می شود و این امر مشکل ساز می شود.
  • در ساخت سوله سرد خانه بهترین راه این است تا دستگاه کندانسور را در ضلع شمالی سوله قرار دهید( منظور از کندانسور یا همان چگالنده دستگاهی است که برای تبدیل کردن حالت گاز به مایع از آن استفاده می کنند و این کار به وسیله سرد شدن آن ماده انجام می گیرد .) زیرا این کار باعث می شود که مایع نیتروژن برگشتی موجود در دستگاه که کاربرد آن گرفتن گرما از محیط سوله سرد خانه است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد و از گرمای بیش از حد در امان باشد این کار فشار را از دستگاه کمتر می کند و  همچنین باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم می شود . خوب است بدانید که برای خنک کردن نیتروژن در دستگاه کندانسور از آب استفاده می شود که مقداری از این آب بخار میشود و با استفاده از این بخار می توان رطوبت سرد خانه را تنظیم کرد.
  • مورد بعدی که به آن اشاره می کنیم ترموگرافی است، ترموگرافی در ساخت سوله سرد خانه باید وجود داشته باشد این وسیله ی کوچک مانند دما سنج عمل می کند دما و رطوبت را با سنسور هایی که در آن تعبیه شد در بازه زمانی مشخصی بررسی و ذخیره می کندو در اتاق که کمپرسور در آن قرار دارد نصب می شود.
  • تجهیز بودن وسایل در  در ساخت سوله سرد خانه امری بسیار مهم است که با نصب کردن ژنراتور های قوی که ۴۸۰ کیلو وان برق تولید می کنند. کار این دستگاه این است، زمانی که برق قطع می شود بتوانند وارد مدار شده و جریان برق را دوباره برقرار کند تا خسارت هنگفتی وارد نشود و محصولات خراب یا فاسد نشوند. تحقیقات نشان داد که برای پایین آوردن یک درجه از دمای محیط سرد خانه انرژی زیادی حدود Btu25000 مصرف می شود. بهترین جایی که برای این ژنراتور ها در نظر گرفته شده نزدیک اطاق کنترل می باشد.
  • محصولاتی که در سرد خانه نگهداری می شوند در ک بازه زمانی سالم می مانند و چیزی حدود شش ماه است ولی این زمان برای همه محصولات صدق نمیکنند ممکن است برخی بیشتر سالم بمانند و برخی کمتر اما نکته ای که بسیار حائزه اهمیت است این است که پس از تخلیه هر محصول از سرد خانه ، فضای سرد خانه باید با موادی مثل اکسی کلرو مس کاملا ضد عفونی شود تا از رشد باکتری ها و کپک های احتمالی جلوگیری شود.
  • و در آخر باید بگم که تاریخ تولید و انقضای هر محصولی که قرار است وارد سرد خانه شود باید بررسی و چک شود و یک ماه تا زمانی که تاریخ یک محصولی بگذرد باید به صاحبان آن ها گزارش شود تا هرچه زود تر محصول خود را توزیع کنند و اگر سهون این گزارش دادن فراموش شود و یا تاریخ آن بگذرد باید سریع آن هار را از محیط سرد خانه خارج کنند تا دچار دردسر نشوند و مشکلی ایجاد نشود.
نمونه ای از سوله سردخانه - ساخت سوله سردخانه

نمونه ای از سوله سردخانه

روش های ساخت برای سوله سرد خانه

روش های ساخت برای سوله سرد خانه متفاوت می باشد که شامل سوله خرپایی، سوله تیرورقی و سوله UBM می باشد. اما مناسب ترین روش برای ساخت سوله سرد خانه سوله های خرپایی هستن که در اصطلاح به آن سوله سبک نیز می گویند.
سوله های خرپایی ب دلیل ساختاری که در آن ها به کار رفته است سوله های سبک وزنی هستن و مقاومت آن ها بسیار بالا می باشد و این سوله محدودیتی در ابعاد دهانه ندارند و تا دهانه ۱۰۰ متر را بدون تعبیه کردن ستون میانی پشتیبانی می کنند.

سوله های تیر ورق تا حدودی میشه گفت برای سوله های سرد خانه مناسب اند ولی  پیشنهاد ما به شما این نوع سوله نیست، این سوله ها به دلیل استفاده بیش از حد از متریال مصرفی و فولاد به نام سوله سنگین هم شناخته شده اند که هزینه این سوله ها در ابعاد دهانه های بالا بسیار زیاد می باشد در صورتی که در سوله های سبک چنین چیزی نیست.

در مورد سوله UBM برای ساخت سوله سرد خانه باید گفت که سوله های یو بی ام به دلیل مواد مصرفی که در آن به کار می برند اداره بهداشت مجوز بهره برداری برای آن صادر نمی کنند زیرا پوشش داخلی این سوله ها به گونه ای است که باکتری را به خود جذب می کند و غیر قابل ضدعفونی می باشد و همین به موضوع کافی است تا برای ساخت سوله سرد خانه سراغ این نوع سوله نروند.

سوله سبک - ساخت سوله سرد خانه

سوله سبک

قیمت  سوله سرد خانه

قیمت ساخت سوله سرد خانه بستگی به نیاز خریدار دارد ولی این را هم باید بدانید که در ساخت سوله سرد خانه، هرچه ابعاد دهانه سوله بیشتر باشد( در صورتی که دهانه سوله بدون ستون میانی باشد)  کاربری سوله بالا تر می رود و وزن سازه نیز بیشتر می شود و زمانی که وزن سازه افزایش پیدا کند هزینه هم بیشتر می شود ولی قیمت پایانی کار و قیمت اجرای فونداسیون کاهش می یابد و این امر برای سوله های سبک صدق می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست