ساندویچ پانل سقفی

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی سازه های جدید و نوینی به نام ساندویچ پانل سقفی که نوعی پوشش است که برای سقف استفاده می شود، به وجود آمده است. این پوشش ساز و کار پیشرفته ای دارد و با روی کار آمدن آن بسیار مورد استقبال عموم قرار گرفته است و توجه ها را به خود جلب کرده است آن هم به دلیل ویژگی های زیادی است که دارد و ر این مقاله در رابطه با توضیحات زیادی داده شده است، همراه ما باشید.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی

این پوشش همانطور که از اسمش مشخص است برای پوشش سقف در کاربری های متفاوتی استفاده می شود. ساختار این پوشش به گونه ای است که از سه لایه تشکیل شده است، دو لایه فلز و یک لایه عایق که در وسط کار قرار می گیرد. ساندویچ پانل سقفی از جنس های متفاوتی برای عایق و فلز ها استفاده میکند، برای لایه فلزی از فلز هایی مثل ورق های آلومینیومی، طرح سفال که بر اساس سلیقه و ابعادی که مشتری می دهد ساخته می شود، ورق آلوزینک و در آخر ورق گالوانیزه، در بین ورق هایی که گفته شد ساندویچ پانل سقفی با ورق گالوانیزه کاربردی تر می باشد، این ورق در مقایسه با ورق آلومینیومی و آلوزینک از ویژگی های بیشتری برخوردار است و مقاومت بیشتری دارد. جنس این پوشش به گونه ای است که اگر هم خراشی روی سطح آن باشد باز هم دچار زنگ زدگی در آن ناحیه  و یا خوردگی نمی شود. فوم هایی که به عنوان عایق در کار استفاده می شود هم از جنس های متفاوتی هستند مثل عایق پلی استایرن، عایق پلی اورتان، پشم شیشه و پشم سنگ و عایق xps.
پوشش های که به عنوان عایق در بین کار استفاده می شود در قسمت بالا نام برده شده است، در این قسمت از مقاله می خواهیم در رابطه با این عایق ها اطلاعات زیادی در اختیار شما قرا دهیم، همراه ما باشید:

پلی استایرن: عایق پلی استایرن به رنگ سفید است و تشکیل شده از دانه های جامد پلی استایرن می باشد. این عایق وزن سبکی دارد ولی بزرگ ترین عیبی که دارد ضعف آن در برابر حرارت و آتش می باشد.

عایق پلی اورتان: برای پوشش ساندویچ پانل سقفی از عایق پلی اورتان بسیار استفاده می شود. این عایق شامل سه عایق دیگر است که   مجموع عایق پلی اورتان را تشکیل می دهدB3، B2، B1
در میان عایق هایی که زیر مجموعه پلی اورتان است عایق B2 بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد آن هم به دلیل ویژگی های زیادی است که این عایق دارد، این فوم در برابر حرارت و آتش از خود مقاومت بسیار خوبی نشان داده است و به جنس آن به گونه ای است آتش را انتقال نمی دهد و اگر آتش بگیرد به سرعت خاموش می شود که به این قابلیت خودخاموش شوندگی می کویند. B1 نسبت به B2 مقاومت کمتری دارد و B3 عایقی است که پیشنهاد می شود از آن اصلا استفاده نشود زیرا این فوم در برابر آتش اصلا مقاوم نیست و به سرعت آتش می گیرد و گازی که از سوختن این فوم پخش می شود بسیار خطرناک و سرطان زا است.

عایق xps: این عایق همان پلی استایرن است که در ضخامت کمتر با مقاومت پایین تری ساخته می شود.

پشم شیشه و پشم سنگ: فوم پشم شیشیه و پشم سنگ از زمان های قدیم برای کاربری های متفاوتی استفاده میشد که با گذر زمان و پیشرفت علم و روی کار آمدن فناوری های بسیار امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. پشم شیشه بسیار مقاوم در برابر آتش و حرارت است و عایق بسیار خوبی است که باعث هدر رفتن انرژی نمی شود ولی از ویژگی منفی که دارد این است که با گذشت زمان بر اثر رطوبت زیاد باعث خوردگی می شود و ذرات ریزی که ناشی از خوردگی است بسیار خطرناک است و اصلا برای کاربری هایی مثل دامداری ها و گاوداری ها و حتی کاربری هایی مثل انبار های مواد غذایی استفاه نمی شود.

خوب است بدانید که ساندویچ پانل سقفی به صورت یک رو ورق و دو رو ورق ساخته می شوند و این موضوع هم به سلیقه ی مشتری مربوط دارد.

طراحی ساندویچ پانل

طراحی ساندویچ پانل

در سایت سوله کو می توانید از مطالب زیادی در رابطه با ساخت و طراحی سوله مطالعه کنید، از سایت ما دیدن کنید ما پاسخگوی سوالات و پیشنهادات شما هستیم.

مزایای ساندویچ پانل سقفی

مزایای ساندویچ پانل سقفی بسیار زیاد نی باشد، این پوشش با توجه به همین ویژگی ها و مزایایی که دارد امروزه جزو پر فروش ترین ها در بازار است، در ادامه با چند نمونه ای این ویژگی ها آشنا می شوید:

 • در برابر آتش از خود مقاومت خوبی نشان می دهد و به نوعی ضد حریق می باشد \.
 • به دلیل اینکه این اجزا در کارگاه ها و کارخانه های مربوطه ساخته می شود با استفاده از پیچ و مهره به یک دیگر متصل می شوند به همین دلیل قابلیت مونتاژ و دمونتاژ شدن دارد.
 • مقاومت و استحکام بالا و در نتیجه طوبل عمر زیادی دارد.
 • از تنوع رنگی بالایی برخوردار است و می توان گفت پاسخ گو به هر سلیقه ای می تواند باشد.
 • نسبت به ویژگی ها و طول عمر بالا از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است.
 • به گونه ای ساخته شده که با هر محیط و اقلیمی سازگاری دارد.
 • از خاصیت انبساط و انقباض پاین برخوردار است و مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت دارد.
 • جنس آن به گونه ای است که کثیفی و گرد غبار را به خود جذب نمی کند.
 • به راحتی شسته می شود و قابلیت خودشستوشویی دارد.
 • از وزن پاینی برخوردار است ولی این وزن پایی روی کیفیت آن تاثیری ندارد بلکه بسیار حرفه ای و مهندسی شده ساخته شده است.
 • به دلیل این که با پیچ و مهره به ی دیگر متصل می شوند قابلیت جا به جایی دارد.

کاربرد پوشش سقفی

کاربرد ساندویچ پانل سقفی امروزه بسیار زیاد می باشد، این سازه همانطور که می دانید سازه ای نوین می باشد و دقیقا متناسب با نیاز مشتری طراحی و ساخته شده است بنابراین امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. از این پوشش در

 1.  سقف سازه های و ساختمان ها و بسیاری از سوله ها استفاده می شود.
 2. در سازه هایی مانند سیلو های صنعتی و یا غیر صنعتی، انبار ها و … از این قبیل کاربری ها استفاده می شود.
 3. به عنوان یکی از اجزای اصلی برای ساخت کانکس ها به کار می رود.
 4. سوله ها با کاربری های مفاوت مثل مرغداری ها، گاوداری ها، سالن ای بزرگ ورزشی و…. مورد استفاده قرار میگیرد.

از ساندویچ پانل سقفی در بسیاری از کاربری ها استفاده می شود، جالب است بدانید که از این پوشش سقفی برای سقف سوله ها هم استفاده می شود. خوب است بدانید که سوله ها از نظر طراحی و ساخت به سه دسته تقسیم می شوند، سوله های خرپایی، سوله های تیرورقی و سوله های یو بی ام. هر کدام از این سوله ها مزایا و معایب بسیاری دارند که می توانید با وارد شدن در لینک ها این مطالب استفاده کنید. مناسب ترین گزینه برای استفاده از پوشش سقفی ساندویچ پانل برای سوله های خرپایی است. این سوله ها به نام سوله سبک هم شناخته شده اند ولی توضیحی که باید در رابطه با آن بدانید این است که سبک بودن سوله دلیل بر مقاوم نبودن آن ندارد بلکه این سوله در مقایسه با سوله هایی که نام برده شده از وزن پایین تری برخوردار است. سوله های خرپایی سوله های نوینی هستند که با پیشرفت صنعت و علم طراحی شده اند و در طراحی آن ها از نرم افزار های بسیار پیشرفته ای استفاده شده است. همین امر باعث شده تا از استفاده بی رویه مواد و مصالح برای بالا بردن مقاومت جلوگیری شود و همه اجزا و وسایل به کار رفته از مقدار بهینه ای می باشد. سبک بودن سوله های خرپایی روی قیمت آن تاثیر مثبتی داشته و می توان گفت این سوله ها از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند.

تنوع ساندویچ پانل

تنوع ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل سقفی: 

نصب ساندویچ پانل سقفی بسیار آسان است ولی این کار باید با دقت بسیار بالایی انجام شود. در قسمت نصب ساندویچ پانل سقفی ابتدا باید به ساختاری که روی سوله اجرا شده است توجه کنیم و فاصله ای که بین ستون ها و تکیه گاه های اصلی است که بر همین اساس زیر ساز های ساندویچ پانل انجام می شود. ساندویچ پانل ها روی پرلین های موجود قرار می گیرد، برhی هر متر مربع ای ک ساندویچ پانل قرار می گیرد یک پیچ سرمته گالوانیزه استفاده می شود. شکلی که این پوشش ها قرار میگیرند به صورت اورلپ می باشد و آن هم برای این است که از نفوذ احتمالی آب جلوگیری شود و در آخر کار هم برای زیبا تر شدن کار و درزگیری از ورق های فلاشینگ استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست