ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست؟ در این قسمت قرار است با انواع ساندویچ پانل ها و نحوه ساخت آن ها آشنا شویم.  امروزه با پیشرفت تکنولوژی سازندگان تمایلی زیادی به سازهای پیش ساخته نشان داده اند، زیرا این سازه ها نیاز کارفرمارا به خوبی برآورده می کنند. پوشش ساندویچ پانل از جمله همین سازه ها می باشد که با توجه به ویژگی هایی که دارد توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کند.  ساختار ساندویچ پانل ها به گونه ای است  که کامپوزیتی از دو لایه فلز بیرونی می باشد که می تواند از جنس های آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه باشد و یک لایه میانی که از جنس فوم است و به جهت عایق کاری در وسط دو ورق قرار می گیرد از جنس های پلی استایرن، پلی اورتان، پشم شیشه و پشم سنگ و عایق xps می تواند باشد.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل ها در انواع متفاوتی ساخته شده اند مثل:

 • ساندویچ پانل سقفی
 • ساندویچ پانل دیواری
 • ساندویچ پانل سردخانه ای
 • ساندویج پانل کلین روم یا ( اتاق تمیز)

اگر مقاله ساندویچ پانل سقفی و دیواری را در سایت ما مطالعه نکرده اید می توانید با وارد شدن در لینک ها از مطالب مفید آن بهرمند شوید. 

 مزیت های ساندویچ پانل چیست؟

مزیت های ساندویچ پانل چیست؟ مزیت های بسیاری دارد که درباره آن ها توضیح داده ایم.

وزن پایین: این سازه ها به دلیل استفاده از مواد سبکی که در ساختارشان  وجود دارد از وزن پایینی برخوردار هستند که جزو دسته سازه های سبک محسوب می شوند. امروزه مهندسان در تلاش بسیاری هستند تا سازه های زیادی از جمله ساختمان ها، با وزن پایین بسازند و همین موضوع باعث توجه و افزایش در ساخت این سازه ها شده است. ضخامت کم و سبک بودن این پوش ها باعث شده تا سازه ای که ساخته می شود فضای ذخیره بیشتری داشته باشد.

حمل و نصب راحت: صفر تا صد فرآیند ساخت این پوشش ها در کارخانه ها و کارگاه های مربوطه صورت می گیرد و به محل احداث منتقل می شود. به همین جهت نصب ساندویچ پانل ها با استفاده از پیچ و مهرها انجام می پذیرد و به راحتی می توان این اجزا را از یک دیگر جدا کرد و به جای دیگری انتقال داد به همین خاطر است که حمل و نصب راحتی دارد.

مقاومت و ماندگاری بالا : در این قسمت از (مزیت های ساندویچ پانل چیست؟ ) لازم است تا درباره مقاومت بالای این سازه ها و ماندگاری که در طولانی مدت دارند توضیحاتی داده شود. سازه های نوینی مانند ساندویچ پانل ها با توجه به ساختاری که دارند و رعایت استاندار ها بر خلاف مصالح سنتی مقاومت بالایی در برابر رطوبت و حوادث طبیعی مثل باران های شدید و زلزله از خود نشان داده اند .

ساختار ساندویچ پانل ها

ساختار ساندویچ پانل ها

عایق بودن سازه: در عصر امروزی صرفه جویی در مصرف انرژی و  بهینه  بهینه مصرف کردن امری مهم است. از این جهت مهندسیی که  این پوشش ها را میسازند در راستای تحقق این امر تلاش ها بسیاری کرده اند و با عایق کردن پوشش های ساندویچ پانل موفق به صرفه جویی در انرژی شده اند. همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد، در ساندویچ پانل ها از عایق های متفاوتی استفاده می شود که توضیح خواهیم داد کدام عایق از کیفیت و ویژگی بیشتری برخوردار است.

پلی استایرن: عایق پلی استایرن فوم پلاستیکی و سفید رنگی است که از ترکیبات شیمیایی تشکیل می شوند و به صورت بلور های ریزی هستند. این پوشش ها از نظر مقاومت در برابر حریق ضعیف عمل می کنند و گزینه ی مناسبی نیستند. عایق های پلی استایرن  چهار نوع ساخته می شوند. معمولی، مقاوم، انبساطی و اکسترود شده.

عایق پلی اورتان: پلی اورتان عایقی است که تقریبا بیشتر از عایق های دیگر برای ساندویچ پانل ها استفاده می شود. این عایق در سه نوع ساخته می شود، B3، B2، B1

 B1: عایق عایق از زیر مجموعه ای عایق  پلی اورتان است ولی خیلی مورد استفاده قرار نمیگیرد زیرا مقاومت کمتری نسبت به B2، دارد که در قسمت پایین توضیح خواهیم داد.

B2: عایق بی دو در مقایسه با دیگر عایق های پلی اورتان از ویژگی بیشتری برخوردار است. این پوشش در برابر آتش سوزی از خود مقاومت بالایی نشان داده است و در هنگام آتش سوزی به سختی آتش می گیرد و زمانی هم که آتش بگیرد زیر سه ثانیه خاموش می شود، به نوعی قابلیت خود خاموش شوندگی دارد. 

B3: عایق B3 از مقاومت کمی برخوردار است و هنگام آتش سوزی به راحتی آتش میگیرد و گازی که از آن خارج میشود بسیار مضر است.

پشم شیشه و پشم سنگ: در زمان های گذشته از پشم یشه و پشم سنگ به عنوان عایق بسیار استفاده می شد. این پوشش ها مقاومت بسیار زیادی در برابر آتش از خود نشان داده اند ولی با گذشت زمان به دلیل جنسی که دارند بر اثر رطوبت دچار خورده ریزه می شوند که بسیار خطرناک است. پس استفاده از این عایق را به شما پیشنهاد نمی کنم.

با مطالبی که برای شما گذاشته شد در مقاله ساندویچ پانل چیست؟ حتما متوجه شدید که بهترین نوع و مقاوم ترین آن ها برای پوشش های ساندویچ پانل کدام عایق ها می باشند. بیشتر شرکت ها و کارخانه های صنعتی و غیر صنعتی برای عایق کاری از پلی اورتان استفاده می کنند. 

تنوع در طرح و رنگ: ساندویچ پانل ا به دلیل تنوع که دارند در هر ابعاد و اندازه و رنگی که مشتری بخواهد قابل سفارش می باشند و محدودیتی ندارند.

دوست دار محیط زیست: در رابطه با این پوشش ها می توان گفت که با هر اقلیمی سازگار هستند و سازگار با محیط زیست. از این رو در منطقه و آب و هوایی می توان از آن ها استفاده کرد و قابل استفاده مجدد هستند زیرا از مقاومت بالایی برخوردار اند و در صورتی که دچار خرابی و مشکل شوند به راحتی تعمیر می شوند مثل روز اول.

قیمت ساندویچ پانل چیست؟

قیمت ساندویچ پانل چیست؟ و چگونه است؟

نکته مهمی که در امر ساخت و ساز و خرید مصالح باید بدانید این است که قیمت ها بر اساس وزن اجزا محاسبه می شوند. وزن پاینی که ساندویچ پانل دارد باعث کاهش هزینه های زیر سازی می شوند و ساخت و ساز با ساندپیچ پانل ها از نظر قتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد. نکته ی دیگری که باید گفته شود این است که استفاده از مصالح سنتی مانند سیمان و آجر به دلیل اینکه به سازه چسبیده می شوند ممکن است در هنگام خرابی به همه ی سازه خسارت وارد شود این هم هزینه ای غیر قابل برگشت است که این پوشش های پیش ساخته و محرک از این مزیت برخوردار نیستند.

لازم است قبل از اینکه درباره انواع ساندویچ پانل ها بخوانید مقاله انواع سانپویچ پانل ها را مطالعه کنید زیرا بیشتر متوجه ویژگیهای انواع ساندویچ پانل ها می شوید. 

ساندویچ پانل سقفی 

توضیح درباره ساندویچ پانل سقفی یکی از مهم ترین مطالب در مقاله ساندویچ پانل چیست؟ می باشد.

ساندویچ پانل سقفی همانطور که از اسمش مشخص است برای پوشش های سقفی به کار میرود. عرض مفید و مجاز برای وشش سقفی ساندویچ پانل ۱.۰۸ متر و طول آن را تا ۱۴ متر در نظر گرفته اند و به صورت دو رو ورق و یک رو ورق ساخته می شوند. از مزایای ساندویچ پانل که در قسمت بالا به طور کامل توضیح داده ایم و در این جا لازم به ذکر نمی باشد. نصب ساندویچ پانل ها بسیار راحت است ولی باید با دقت بالایی صورت گیرد، ابتدا باید به فاصله ای که بن تکیه گاه های اصلی و ساختار اجرا شده روی سقف توجه کرد که اساس زیر ساز ها را انجام می دهد. ساندویچ پانل ها ی سقفی روی پرلین ها قرار میگیرد . به ازای هر متر مربعی که ساندویج پانل قرار میگیرد یک پیچ سر مته استفاده می شود. این پوشش ها را به صورت اورلپ قرار می دهند و تا از نفوذ آب جلوگیری شود و در انتهای کار برای زیبا سازی کار و گرفتن درز های موجود از ورق های فلاشینگ استفاده می کنند.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل دیواری 

ساندویچ پانل های دیواری یکی دیگر از (انواع ساندویچ پانل چیست؟) است. پوشش دیواری ساندویچ پانل به دلیل مزایای زیادی که دارد برای ساخت دیوار های سازه ها با تنوع بالا در طرح و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. این پانل ها ی دیواری هم مانند پانل ها سقفی ماهیت یکسانی دارند از این پوشش ها در بسیاری از کاربری ها استفاده می شود که به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

 • در بسیاری از بیمارستان ها
 • آزمایشگاه ها
 • انبار ها
 • کارخانه ها
 • کانکس های پیش ساخته
 • آشیانه هواپیماها
 • سوله های صنعتی و غیر صنعتی

ساندویچ پانل سردخانه ای 

ساندویچ پانل سردخانه ای یکی از پر کاربرد ترین پوشش ها در شرکت سوله کو است. پانل های سردخانه ای هم مانند پانل های دیواری و سقفی از سه لایه تشکیل شده است و این پوشش با توجه به نیاز صنعت به سرد سازی طراحی و ساخته شده است در نتیجه ساختاری که دارد به گونه ای است که باعث حفظ محصولات در محیط مربوطه می شود. چیزی که در پوشش های سردخانه ای بسیار مهم است عدم نفوذ هوا می باشد که ساندویچ پانل سردخانه از این ویژگی برخوردار اند.

ساندویچ پانل کلین روم: ساندویچ پانل های کلین روم به تاق تمیز هم معروف هستند. در مقاله (ساندویچ پانل چیست؟) سعی کرده ایم تا مطالب مفیدی از پوشش ها از نوع ساندویچ پانل ها قرار دهیم که یکی از آن ها که به عنوان نوین ترین پوشش ها می باشد همین کلین روم ها هستند.
اتاق تمیز به اتاقی گفته می شود که در آن امکان وجود آلاینده ها زیست محیطی به حداقل خود میرسد. این اتاق ها در ابعاد متفاوتی ساخته می شوند و در ایران برای صنایع داروسازی، آزمایشگاه ها، صنایع فضایی، اتاق های عمل، غذایی و …… از این قبیل کاربری ها مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل بسیار زیاد است، این سازه ها دارای مزیت های بسیاری هستند که همین امر موجب شده که مورد توجه قرار گیرند و جزو پر کاربرد ترین سازه های پیش ساخته ای باشند که به تازگی طراحی و ساخته شده است ، که بهترین جایگزین برای مواد و مصالح سنتی می باشد. ساندویچ پانل چیست؟ 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست