Blog

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سوله
 4. chevron_right
 5. سوله سازی

سوله سازی

مقاله سوله سازی در جهت آگاه سازی شما کارفرمایان عزیز می باشد که از جهات گوناگون سعی بر شرح تمام موارد مورد نیاز شما شده است، در مطالب پایین بطور کلی با انواع سوله، اجزای سوله و جزئیات ساخت سوله آشنا می شوید و در نهایت یکی از انواع کلاه برداری های ممکن شرح داده شده است، تا شما عزیزان آگاهانه برای ساخت سوله اقدام کنید.

سوله سازی به طور کلی به  3 روش صورت می گیرد، تشخیص اینکه کدام نوع از سوله برای شما مناسب می باشد، بسیار مهم است. با انتخاب روش صحیح ساخت سوله شما می توانید بیشترین کارایی لازمه را داشته باشید و همچنین هزینه های ساخت و نصب را هم کاهش دهید. سه روش ساخت سوله شامل سوله خرپایی، سوله تیر ورقی و سوله یو بی ام می باشد.

 • سوله خرپایی: این نوع سوله از بهترین روش های ساخت سوله به شمار می رود، همچنین سبک بودن این سوله ها،یکی از مزیت های آن است که باعث می شود اکثر سازندگان طرفدار این نوع سازه ها باشند. سوله های خرپایی یا سبک جزو سازه های خاص و مهندسی شده می باشند که با نرم افزار های مخصوص توسط متخصصین طراحی می گردد، شما سوله های خرپایی را، به علت نداشتن محدودیت در ساختشان، می توانید برای هر نوع کاربری استفاده کنید؛ بطور مثال در گذشته سوله هایی که ساخته می شدند در متراژ دهانه دارای محدودیت بودند اما شما می توانید سوله های خرپایی را با دهانه بالای 100 متر بدون کاهش استقامت و استحکام آن بسازید. بطور کلی هم بخواهیم در نظر بگیریم چون این سازه ها طبق کارکرد و کارایی بر اساس طراحی خاص ساخته می شوند، وزن کمتری به نسبت دیگر سازه ها دارند و در نهایت هزینه آن نیز حدود 20 الی 100 درصد کاهش می یابد، مثلا شما سوله ای با دهانه 70 متر به روش خرپایی 70 کیلوگرم فولاد نیاز دارد در صورتی که سوله تیر ورقی با همان متراژ به 200 کیلوگرم فولاد احتیاج دارد که عملا بیش از 100 درصد کاهش قیمت به شمار می رود، در نتیجه بسیار به صرفه تر می باشد.
  برای اطلاعات بیشتر و جزئیات به لینک سوله سبک مراجعه کنید.
سوله خرپایی

سوله خرپایی

اگر از سایت سوله کو بازدید کرده باشید متوجه می شوید که درباره سوله ها در نوع های متفاوت مقاله های زیادی نوشته شده است که مطالب مفیدی دارد. 

 

 • سوله تیر ورقی: این نوع سوله ها جزو سوله های سنگین به حساب می آیند، یعنی در ساختشان برای افزایش مقاومت و استحکام از میزان بیشتری متریال استفاده می شود و وزن سازه افزایش می آید، برای همین است که هزینه ساخت سوله های تیر ورقی خیلی بیشتر از سوله خرپایی محاسبه می شود، البته قابل ذکر است که این سوله ها با محدودیت در متراژ دهانه و ستون های میانی ساخته می شوند، که ممکن است میزان کارایی سوله را کاهش دهد.
  البته یکی از مزایای سازه های تیر ورقی این است که در ساخت سوله هایی با متراژ کم و دهانه های کوچک تر از 17 متر ممکن است به صرفه تر نسبت به سوله های خرپایی باشد.
  این سازه را نیز مثل سوله سبک، می توان با پیچ و مهره در محل، نصب نمود و یا سازه ها را با جوش ( بهترین روش جوش دادن با co2 )، به یکدیگر متصل نمود. جزئیات بیشتر سوله تیر ورقی را در لینک مربوطه دنبال کنید.
سوله تیر ورقی

سوله تیر ورقی

 • سوله یو بی ام: سوله های یو بی ام کاربرد بسیار کمی در بازار دارند و به علت معایب بالا، کمتر کسی برای ساخت این نوع سوله ها اقدام می کند، سوله های یو بی ام بسیار سنگین هستند و به همین علت در محل نصب، ساخته می شوند، شما نمی توانید در ساخت این سوله ها از جرثقیل استفاده کنید و ظاهر منحنی شکل در کارایی سوله محدودیت ایجاد می کند، بطور خلاصه معایب این نوع سازه بسیار بیشتر از مزایا آن می باشد و گزینه مناسبی نخواهد بود. می توانید با مطالعه مقاله سوله های یو بی ام (UBM) با ویژگی ها، معایب و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.
سوله یو بی ام

سوله یو بی ام

اجزای سوله سازی

اجزای سوله سازی شامل مواردی مثل: بیس پلیت/ فریم های ستون و سقف/ وال پست / استرات / باد بند کشی کامل ( ستون و سقف ) / تیر ریزی سقف، در اسکلت فلزی می باشد. اجزای نام برده شده در عوام زیاد شناس نمی باشد و هر کسی که بخواهد سوله ای بسازد عمدتا در ساخت سوله اطلاعات و مهارت کافی نخواهد داشت، همین امر باعث می شود کسانی که سازنده هستند، با قید نکردن اجزا در قرار داد، کلاه برداری های بزرگی انجام دهند که در حین ساخت و نصب، شما را مجبور به پرداخت دو الی سه برابر مبلغ قید شده در قرار داد بکنند. پس مراقب باشید تا تمام اجزای ساخت سوله در قرار داد ذکر شده باشد.
سایت سوله کو تلاش بر افزایش آگاهی شما عزیزان در این زمینه را دارد تا حد الامکان از هرگونه خسارت های مالی جلوگیری شود و شما عزیزان بتوانید بهترین انتخاب را در ساخت سوله داشته باشید.
هزینه ای که در هنگام ساخت یک سوله باید پرداخت شود، بابت موارد زیر می باشد؛

 • طراحی نقشه سوله و فونداسیون
 • خرید مصالح سوله سازی
 • رنگ آمیزی کامل
 • خرید پیچ و مهره و مهار کش
 • ساخت
 • و نصب سازه در محل

برخی از موارد نام برده شده در بالا توسط پیمانکار محترم در قرار داد قید نمی شود، پس حین ساخت می توانند هزینه ای جدا برای یک الی چند مرحله از مراحل بالا را از شما دریافت کنند و همانطور که راجع به اجزای سوله گفته شد، کلاه برداری صورت می گیرد.

اجزای ساخت سوله

اجزای ساخت سوله

سازه های پیچ و مهره ای

سازه های پیچ و مهره ای جایگزین سازه هایی شدند که با جوش به یکدیگر متصل می شدند. در گذشته سازه ها با جوش به یکدیگر متصل می شدند و دیگر قابلیت جدا شدنشان یا دمونتاژ کردنشان وجود نداشت اما امروزه با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها می توان سازه ها را مونتاژ یا دمونتاژ کرد، حتی پس از ساخت اجزا آنها را در محل نصب به یک دیگر متصل می گردنند و حتی می توان آن ها را پس از مدتی جا به جا نمود و در محلی دیگر نصب کرد.

سازه خرپایی

سازه خرپایی

کلاه برداری در سوله سازی

کلاه برداری در سوله سازی به علت پیچیده بودن مراحل ساختی که وجود دارد، به شدت افزایش یافته و خیلی راحت سوله سازان می توانند کلاه کارفرمایان را به علت نداشتن اطلاعات کافی، بردارند.
حالا می خواهم توضیحی کامل راجع به کلاه برداری ها توضیح دهم؛ تصور کنید می خواهید یک سوله با مساحت 1800 متر و دهانه 60 متر بسازید و شما هیچ اطلاعاتی درباره نحوه ساخت و اجزای سوله ندارید و نمی دانید در ساخت یک سوله چه، مراحلی باید طی شود. مثلا به شما گفته شده است همچنین سوله ای را با قیمت متری 300 هزار تومان می توانند بسازند و شما طبق آماری که از جاهای دیگر گرفته اید مشاهده می کنید هزینه ها کمتر هستند، چون اگر یکی از آیتم های نام برده شده در مراحل ساخت سوله یا اجزای آن حذف شود، سوله سبک تر می شود و در نتیجه قیمت آن کاهش می یابد و برای کاهش هزینه های ساخت، این شرکت را برای ساخت سوله انتخاب می کنید.  همچنین با شما یک قرار داد کاملا قانونی هم بسته می شود که جای هیچ نوع ایرادی باقی نمی ماند ولی در قرار داد  تمام مراحل و اجزای ساخت ذکر نمی شود و از آن جایی که شما اطلاعات کافی نیز ندارید، قرار داد را امضا کرده و منتظر ساخت سوله می شوید. در حین ساخت به شما می گویند باید هزینه بیس پلیت، فریم های ستون و سقف و وال پست را، که در قرارداد قید نشده است را پرداخت کنید و هر کدام را متری 100 هزار تومان محاسبه می کنند، اگرچه شما می توانید این پارامتر ها را با قیمت کمتر در جای دیگری پیدا کنید؛ اما هیچ کدام از سوله سازان کار نیمه تمام دیگر شرکت ها را ادامه نمی دهند و شما مجبور به پرداخت دوباره هزینه ها می شوید در صورتی که هزینه کلی شما خیلی بیشتر از جای دیگر محاسبه شده است.
اجزای هر سوله در اسکلت فلزی آن بصورت زیر می باشد:
باد بند کشی کامل ( ستون و سقف ) – تیر ریزی سقف – استرات – بیس پلیت – وال پست
در حال حاضر شما تمام اجزای ساخت سازه را می شناسید و حتی مراحلی که در تعیین ساخت سوله نقش دارند هم در بالا بطور کامل نام برده شده است، حالا شما اطلاعات کافی را برای بستن قرار داد را دارید و می توانید یک قرار داد حرفه ای و بدون نقص را با شرکت سازنده ببندید.

قیمت سوله سازی

قیمت سوله سازی به عوامل مختلفی بستگی دارد و همین عوامل می تواند در قیمت ساخت و ساز سوله اثر مستقیم بگذارد. برای تعیین قیمت سوله سازی باید تمام پارامتر ها را در نظر بگیرید و بررسی کامل را انجام دهید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را داشته باشید.
عواملی مثل :

 • ابعاد سوله
 • دهانه
 • ارتفاع
 • شهر و موقعیت جغرافیایی
 • وجود جرثقیل یا عدم وجود آن
 • تعداد ستون ها
 • اجزای سوله

در تعیین قیمت و ساخت سوله تاثیر به سزایی دارند.

ابعاد سوله سازی

ابعاد سوله سازی اولین گام برای ساخت یک سوله می باشد، که مهم ترین مساله این است که شما بتوانید ابعاد مناسبی برای سوله خود انتخاب کنید. تا زمانی که ندانید سوله را برای چه کاربری ای با چه ابعادی می خواهید، حتی نمی توانید جنس و نوع مصالح را نیز انتخاب کنید، همانطور که می دانید از بین سه روش ساخت سوله، انتخاب هرکدام بستگی به ابعاد و کاربری سوله دارد و حتی جنس پوشش دیواره و سقف نیز کاملا مرتبط با نوع کارایی سوله می باشد.
همینطور؛ ابعاد سوله شما با قیمت ساخت آن رابطه مستقیم دارد، اگر شما بتوانید بهترین انتخاب را در تعیین ابعاد سوله خود داشته باشید، می توانید به میزان خیلی زیادی از هزینه ها را کاهش دهید. پس لطفا با اطلاعات کامل و کافی تصمیم گیری کنید.
اگر بخواهیم با یک مثال این مبحث را ببندیم؛ باید بگوییم فرض کنید شما می خواهید یک سوله با کاربری مرغداری، گاوداری و یا دارویی احداث کنید، شما نمی توانید سوله یو بی ام را انتخاب کنید. زیرا؛ این نوع سوله سازی معایب بیشتری نسبت به مزایا آن دارد و هیچ آدم عاقلی این روش ساخت سوله را انتخاب نمیکند، جزئیات بیشتر در مقاله سوله یو بی ام می باشد.

دهانه سوله

دهانه سوله، به عبارتی ورودی یک سوله یا حد فاصل بین دو ستون می باشد. انتخاب متراژ دهانه سوله امری بسیار مهم می باشد که هم بر ارزش سوله می افزاید و هم کاربری سوله را افزایش می دهد. مثلا سوله ای با دهانه 100 متر خیلی کارایی بیشتری نسبت به سوله ای با دهانه 30 متر دارد. همینطور اگر متراژ دهانه سوله را افزایش دهیم باید از فولاد و مصالح بیشتری نیز استفاده کنیم که بطور کلی وزن و قیمت سازه هم افزایش می یابد. انتخاب دهانه های بزرگ در سازه های خرپایی بسیار به صرفه تر نسبت به سازه های تیر ورقی می باشد، سوله های تیر ورقی همانطور که می دانید سوله سنگین نیز نامیده می شوند، حالا اگر بخواهید سوله ای تیر ورقی با متراژ بالا بسازید باید 20 الی 50 درصد بیشتر از سوله سبک یا خرپایی هزینه پرداخت کنید. در مقاله سوله سبک و سوله تیر ورقی با مزایا و معایب آنها آشنا شوید تا بتوانید بهترین سوله با مناسب تری متراژ را انتخاب کنید.

طول سوله هم پارامتری می باشد که گاهی در قیمت اثر گذار است اما اگر طول یک سوله بسیار کم باشد که بطور معمول این اتفاق نمی افتد و تاثیر بسزایی در قیمت نخواهد داشت.

سوله دهانه بزرگ

سوله دهانه بزرگ

ارتفاع سوله سازی

ارتفاع سوله سازی همانطور که مشخص است به فاصله زمین تا سقف سوله می گویند که به علت هشتی یا قوس دار بودن سقف سوله، ارتفاع آن به دو بخش ارتفاع کناره و ارتفاع تاج تقسیم می شود.
ارتفاع تاج؛ قسمت میانی سقف، یعنی وسط سوله، تا زمین می باشد که بیشترین ارتفاع را به خود اختصاص داده است.
ارتفاع کناره هم به عبارتی همان ارتفاع دیوار می باشد که کمترین متراژ را در قسمت ارتفاعات دارد.

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی در انواع سوله شامل موارد نام برده می باشد؛  آب و هوا (برف، باران، طوفان و …)، فاصله شهر نسبت به گسل (زلزله خیز بودن شهر) و … می باشد.
اگر شهری زلزله خیز باشد باید میزان حداکثر زلزله ایجاد شده در 30 سال اخیر را در نظر بگیریم تا بتوانیم میزان وزن سوله را مشخص کنیم که در برابر زلزله بتواند مقاومت کافی را داشته باشد.

بار برف از عوامل اثر گذاری می باشد که رابطه مستقیم با وزن سوله دارد، مثلا بار برف شهری 1 می باشد و سازه ای که می خواهیم بسازیم با متراژ مشخص، نیاز به 45 کیلوگرم فولاد دارد، همان متراژ سوله در شهری با بار برف 2 نیاز به 70 کیلوگرم فولاد  دارد.
همانطور که مشخص است برای بالا بردن استحکام سازه در برابر عواملی مثل برف و باد و یا زلزله باید میزان متریال را افزایش دهیم تا بازده سازه نیز افزایش یابد.

رنگ اپوکسی از دیگر عوامل موثر در قیمت سازه می باشد، که از خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری می کند در اکثر سازه ها استفاده می شود تا مدت زمان تخریبشان کاهش یابد. در برخی شهرها که رطوبت هوا بالا است، استفاده از این رنگ برای جلوگیری از خسارت های احتمالی اجبار می باشد.

جرثقیل در سوله سازی

در ابتدا باید به این نکته توجه شود که آیا در کسب و کاری که قرار است راه اندازی کنید، نیاز به جرثقیل در ساخت سوله می باشد یا خیر؟
وجود جرثقیل در سوله سازی برای جا به جایی بار هایی با وزن بالا حائز اهمیت می باشد که در بسیاری از سوله ها از آن استفاده می شود. به دلیل این که؛ وقتی جرثقیل باری را انتقال می دهد، وزن بار را به ستون های سوله منتقل می کند و همین امر باعث می شود که وقتی سوله ای با جرثقیل می سازیم وزن آن را افزایش دهیم تا سازه بتواند میزان بار و فشار وارده را تحمل کند.
استفاده از جرثقیل نیاز به سوله ای با دهانه ای با متراژ بالا و همینطور ارتفاع بیش از 6 متر دارد.

انواع جرثقیل

انواع جرثقیل به شرح زیر می باشد؛

جرثقیل سقفی:
دلیل این که این نوع جرثقیل ها بهترین نوع می باشند به شرح زیر است:
جرثقیل های سقفی جزو ایمن ترین راه ها برای جا به جایی اجسام می باشد.
بدون هیچ تخصصی می توان از این جرثقیل ها استفاده کرد.
کمترین هزینه ها من جمله؛ هزینه برق و سرویس های دوره ای را در بین انواع جرثقیل ها دارد.
با جرثقیل های سقفی، حدود 90 درصد فضای سوله را می توانید برای جا به جایی بار پوشش دهید.

جرثقیل دروازه ای:
جرثقیل های دروازه ای برای کاربری های بخصوصی استفاده می شوند، یعنی به طور معمول در سوله سازی کاربردی ندارند. مگر در شرایطی خاص مثل مواقعی که سوله ای از قبل ساخته شده باشد و میزان بار وارده توسط جرثقیل به دیواره ها، در ساخت آن محاسبه نشده باشد، بنابراین؛ از جرثقیل های دروازه ای در این شرایط استفاده می کنیم. این نوع جرثقیل ها روی ریل های مخصوصی که روی زمین تعبیه می شوند در طول سوله می توانند حرکت کنند و همینطور در فضای باز و خارج از سوله هم نصب می گردند و بار را جا به جا کنند اما یکی از معایب آن این است که فضای داخل سوله را برعکس جرثقیل های سقفی اشغال می کنند و در کاربری سوله محدودیت ایجاد می کنند.
از انواع این نوع جرثقیل ها، تک پل، دو پل، ریلی و یا چرخ دار می توان نام برد.

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست