Blog

سوله سبک قوسی

هدف از نوشتن این مقاله آشنایی شما عزیزان با سوله سبک قوسی  و ویژگی هایی است که این سوله دارد. سوله ها با سقف های قوسی روش ساخت متفاوتی ندارند بلکه تنها تفاوت آن ها شکل سقف ها می باشد که به شکل هلالی است. به طور جامع و کلی اعمال کردن سقف های قوسی روی سوله ها باعث میشود که نیروی باد به طور مستقیم روی سوله فشار وارد نکند و باعث تخریب سازه نشود. این سقف ها را معمولا برای سوله های خرپایی به کار می برند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

سوله سبک قوسی

سوله سبک قوسی

 

در ابتدا لازم است تا شما با انواع سوله ها آشنا شوید. سوله ها در سه نوع طراحی و ساخته می شوند. سوله های خرپایی که به آن ها سوله سبک هم گفته می شود، سوله های تیر ورقی یا همان سوله سنگین، و در آخر سوله های یو بی ام.

سوله هایی با نام سوله دست دوم هم وجود دارند که این سوله ها از طراحی مجزایی برخوردار نیستند و همان سوله هایی تیر ورقی هستند. سوله های تیرورقی که دچار آسیب و یا قذیمی هستند توسط  کارخانه هایی خریداری می شود و با استفاده از ضایعات آن ها را ازسازی می کنند و به فوش می رسانند. این سوله ها از مقاومت بسیار پایینی بروردار است که پس از مدت کمی  دچاره خرابی و یا حتی تخریب می شوند و هزینه ی گزاف و جبران ناپذیری را به بار می آورند. پیشنهاد ما این است ک اصلا به سراغ این نوع سوله ها نروید و تا هزینه ای که می کنید نسوزد.

در رابطه با سوله های دست دوم  در این مقاله خیلی کوتاه توضیح داده ایم  که برای اطلاع بیشتر از این نوع سوله ها می توانید وارد لینکی که قرار گذاشته شده شوید.  

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و نیاز بشر، همه به دنبال سازه هایی هستند که اول از همه مدرن باشد و بعد از صرفه اقتصادی برخوردار باشد. سوله های سبک قوسی یا همان سوله های قوسی خرپایی از جمله همین سوله ها هستند که در بین سوله های دیگر از مزیت های بیشتری برخوردار است و مهم ترین ویژگی که دارند سبک بودنشان است.

ساختار سوله سبک قوسی به گونه ای است که از پروفیل بجای فولاد استفاده می شود که همین پروفیل ها دلیل اصلی سبک بودن آن ها می باشد. بای طراحی سوله سبک از نرم افزار های پیچیده ای استفاده شده که کار با این نرم افزار ها مهارت خاص خودش را می خواهد، و از مواد و متریال مصرفی به میزان بهینه ای استفاده شده که ذره ای از استحکام و مقاومت سازه کم نشده این کار با نظر مستقیم مهندسین اجرا می شود که حاصل تجربه چندین و چند ساله ی آن ها در زمینه ی ساخت سوله های صنعتی و غیر صنعتی می باشد.

از ویژگی های سوله سبک قوسی می توان به نامحدود بودن در ساخت هم اشاره کرد. این سوله ها با توجه به ساختاری که دارند در دانه های بزرگ هم سخته می شوند. بای ساخت سوله مهم ترین ابعاد، طول ابعاد دهانه می باشد که ارزش سوله به همین است و هرچه ابعاد دهانه بزرگ تر باشد سوله ارزشمند تر است. سول های خرپایی تنها سوله های هستند کد محدودیتی در این مورد ندارند و می توان این سوله ها را در ابعاد ۱۰۰ دهانه بدون ستون میانی ساخت.

مطالبی که در سایت سوله کو ارائه می شود همه حاصل تجزیه تحلیل ها و تجربه هایی است که مهندسین ما در این زمینه داشته اند بنابراین مطالب مفیدی را در این سایت قرار داده ایم که بسیار مهم و مفید می باشند. شما می توانید سوالات خود را برا ما کامنت کنید ما پاسخ گو شما عزیزان هستیم. 

سوله سبک قوسی چیست؟

سوله سبک قوسی چیست؟ سوله سبک که همان سوله خرپایی است ولی کلمه قوسی که آمده اشاره به سقف سوله دارد. سوله های خرپایی با انواع سقف ها قابل ساخت می باشند، و سقف ها شامل سه شکل هستند. سقفی های هشتی، سقف های قوسی و سقف های هشتادو هشت که در قسمت پایین نشان داده شده است.

سقف های هشتادو هشت

سقف های هشتادو هشت

سقف های هشتی

سقف های هشتی

سقف های قوسی

سقف های قوسی

مزایای سوله خرپایی

مزایای سوله خرپایی بسیار زیاد است که این مزایا برای انتخاب بهتر شما بسیار مفید است.

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کرده ایم سوله های سبک یکی از بهترین نوع سوله ها می باشند آن هم به دلیل ویژگی هایی است که این سازه دارد و به چند نمونه از آن اشاره می کنیم.

 • سوله های سبک قابلیت حمل و نقل دارند آن هم به دلیل ساختار آن ها است. تمام اجزای این سوله را در کارگاه های مربوطه می سازند و به محل نصب سوله انتقال می دهند.
 • برای ساخت این سوله هیچ محدودیتی وجود ندارد.
 • اجزای این سوله ها به دلیل اینکه با  پیچ و مهره به یک دیگر منتقل می شوند می توان ب از مدتی برای گسترش کار به طبقات آن بیافزایید.
 • سوله های سبک قوسی از وزن پایینی نسبت به دیگر سوله ها برخوردار اند.
 • به دلیل زیبایی و تنوعی که در ساخت دارند امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.
 • امکان جابه جایی را به کارفرما می دهند.
 • از قیمت مقرون به صرفه ای در طول دهانه های بالا برخوردار اند نسبت به نوع های دیگر سوله.
 • از مقاومت و استحکام بالایی برخوردا اند.
 • در زمان بسیار کمی ساخته می شوند.
 • فونداسیون سبک و مستحکمی دارند.
 • امکان نصب انوع مختلفی از جرثقیل در این سوله ها وجود دارد.
 • سوله های سبک قوسی دارای دفترچه محاسبات مورد تایید سازمان نظام مهندسی است.
 • سوله های سبک متناسب با هر اقلیمی ساخته می شوند و شما می توانید در هر منطقه ای از این سوله ها داشته باشید.

کاربرد سوله سبک

کاربرد های سوله سبک قوسی بسیار زیاد می باشد که در این قسمت به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

 •  انواع سوله های صنعتی و غیر صنعتی
 • آشیانه ی هواپیما ها
 • سالن های ورزشی
 • تالار های پذیرایی
 • انبار ها
 • انواع سردخانه ها
 • نمایشگاه ها و….. از این قبیل کاربری ها .

قیمت سوله سبک قوسی

قیمت سوله سبک قوسی همانطور که در قسمت های بالا به آن اشاره شد نسبت به دیگر سوله ها کم تر و مقرون به صرفه تر است آن هم به دلیل این که سوله های خرپایی چه در ابعاد پایین و چه در ابعاد بالا از پزن کم تری نسبت به سوله های دیگر با همین ابعاد برخوردار اند.

ما سعی کردیم هر آنچه که در رابطه با سوله سبک قوسی باید بدانید را در این مقاله برای شما شرح دهیم. از شما سپاسگذارم که همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست