Blog

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سوله
 4. chevron_right
 5. سوله چیست؟

سوله چیست؟

سوله چیست؟ سوله ها سازه هایی هستند که طبق طراحی های بسیار دقیق و محاسبات پیچیده ساخته می شوند، این سازه ها نوین هستند و امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است در کاربری های مختلف و دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

برای ساخت سوله های صنعتی و غیر صعنتی از قطعه ها در ابعاد و اندازه های متفاوت استفاده می شود که این ابعاد بسته به نوع کاربری و نیاز کارفرما متغیر می باشد، در ادامه باید گفت که در سوله سازی عواملی موثر است که در ادامه  به آن می پردازیم:

 • مکانی که قرار است سازه در آن جا نصب شود
 • شرایط آب و هوایی آن منطقه
 • ارتفاع ستون ها
 • ابعاد دهانه سوله
 • و در صورت لزوم وجود و عدم وجود جرثقیل
 • متریال که قرار است در ساخت سوله استفاده شود

سوله ها سازه هایی از پیش ساخته شده ایی هستند که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است که امروزه جایگزین ساختمان های بزرگ و ناکارآمد و پر هزینه شده اند و در بسیاری از کاربری ها با شرایط آب هوایی متفاوت و با ابعاد و اندازه های نامحدود و مختلفی ساخته می شوند.

سول چیست؟

سوله چیست؟

سوله چیست ؟ و انواع سوله کدامند؟

سوله چیست؟ و انواع سوله کدامند؟ در باره سوله چیست که در قسمت بالا توضیح دادیم ولی باید بدانید که سوله ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که با نوع های آن ها آشنا خواهیم شد:

 • سوله خرپایی ( سوله سبک، سوله مدرن)
 • سوله تیرورقی ( سوله سنتی، سوله سنگین)
 • سوله یو بی ام ( ubm)

سوله هایی که نام برده شد (در مقاله سوله چیست؟)، سوله هایی هستند که قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند و در کاربری های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند ولی بهترین نوع آن ها هم از نظر کاربری هم ساخت و هم هزینه سوله های خرپایی می باشند.
در ساخت سوله های خرپایی بسیار دقت شده است،‌ این نوع سوله ها با استفاده از پیشرفته ترین طراحی ها و مهندسین با تجربه و نرم افزار های محاسباتی پیچیده ساخته شده است و همچنین از بهترین و با کیفیت ترین متریال در ساخت آن استفاده می شود که باعث می شود مقاومت، استحکام و دوام سوله بالا برود.

سوله سبک

سوله سبک

اجزای سوله چیست ؟

اجزای سوله چیست؟ اجزای سوله شامل موارد ی می شود که در ادامه برای شما نام می بریم:

 1. ستون: ستون ها اجزای اصلی یک سوله میباشند که برای هر نوع سوله از جنس های مختلفی درست می شوند.
 2. ستون وال پست: وال پست ها ستون هایی هستند که برای نهگداری دیوار به دو صورت عمودی و افقی تعبیه می شوند، وال پست های عمودی در دهانه های بزرگ کاربرد دارند و از روی زمین تا سقف قرار میگیرد.
 3. استرات: استرات ها اجزایی هستند که در جهت طول سوله قرار می گیرند و باعث انتقال نیرو از یک قاب به قاب بعدی می شوند و قاب ها را به یکدیگر متصل می کنند.
 4. سایه بان: سایبان ها همانطور که از اسمشان مشخص است برای جلوگیری از آفتاب و خیس شدن هنگام بارش باران نصب می شوند و سایه بان در سوله جزو اجزای جانبی به کار گرفته میشود.
 5. بادبند: بادبند یا همان مهار بند اجزایی هستند که برای مستحکم کردن سازه در برابر نیروهای جانبی می باشند.
 6. قاب اصلی: قاب اصلی جزو مهم ترین اجزای سوله به حساب می آید که اسکلت سوله را تشکیل می دهد.

این ها اجزایی هستند که هنگام ساخت سوله حتما باید از آن ها استفاده شود و ما در مقاله سوله چیست؟ کمی از آن ها را برای شما بازگو کردیم. برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره اجزای سوله کسب کنید وارد لینکی شوید که برای شما قرار داده ایم.

سقف هشتی سوله خرپایی

سقف هشتی سوله خرپایی

خرید سوله بهترین نوع سوله

در مقاله سوله چیست؟ لازم است درباره خرید سوله و بهترین نوع سوله توضیحاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سوله ها در بسیاری از کاربری ها با هدف های متفاوتی ساخته می شوند و بهترین نو سوله از نظر ما سوله های خرپایی می باشد،‌سوله های خرپایی وزن سبک تری نسبت به دیگر سوله ها دارد آن هم به دلیل استفاده از پروفیل به جای فولاد می باشد که هم مقاومت سوله را بالا برده است و هم مقرون هزینه ی آن نسبت به ابعادی که دارد مقرون به صرفه است. سوله سبک تنها سوله ای است که در دهانه های بالا نیاز به ستون میانی ندارد و این امر سوله را کاربردی تر می کند و سوله سبک می تواند ابعاد دهانه تا طول ۹۰ متر را بدون ستون میانی تحمل کند. از این سازه ها می توان در موارد ی که نام می برم استفاده کرد:
ساخت سوله گاوداری
دامداری گوسفندی
سوله ورزشی
سوله سردخانه
سخت سوله درهمه ی مناطق ( مازندران، هرمزگان، شیراز ،کاشان و…..)
سالن های همایش
نمایشگاه ها
تالار های پذیرایی

در مقاله سوله چیست؟ از سوله های خرپایی بسیار گفته شد، سوله های خرپایی مزیت های فراوانی دارند، ما در سایت سوله کو درباره سوله خرپایی و مزیت ها و ویژگی هایی که دارد بسیار صحبت کرده ایم و اطلاعات زیادی در این باره در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم برای مطالعه وارد لینک که که در قسمت بالا گذاشته شده شوید و اطلاعات خود را در زمینه یهترین روش سوله و انواع پوشش های سقف تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست