Blog

سوله های یو بی ام (UBM) 

سوله های یو بی ام (UBM) یکی از روش های ساخت انواع سوله به شمار می رود که هر کدام از سوله ها را طبق کاربری آنها و مناسب با شرایط و ویژگی های مورد نظر انتخاب می کنند. سوله های یو بی ام را به علت شرایط و نوع خاص ساخت آن فقط در محل نصب می سازند و عملا آن را نمی توان در محل دیگری ساخت و حمل نمود. در ساخت سوله UBM دستگاه های خاص و قابل حملی وجود دارد که این نوع سازه ها را در محل می سازد. درست است که می گویند سوله های یو بی ام به نسبت مزایا آنها معایب بیشتری دارند اما برای مواقع ضروری به علت مقاومت بالا، اجرای سریع و مقرون به صرفه بودن گاهی ساخته می شوند. این نوع سازه ها با سقف های قوس دار از جنس پلی اورتان ساخته می شوند.

سوله یو بی ام

UMB

مزایای سوله های یو بی ام (UBM)

مزایای سوله های یو بی ام (UBM) به شرح زیر می باشد:

 • سرعت بالا در ساخت آنها می باشد، به نسبت سایر سوله های دیگر از زمان سفارش تا نصب سوله روند بسیار سریعتری دارد، اما این موضوع هم آن چنان اهمیت بالایی ندارد زیرا سوله های خرپایی و سوله های سبک هم سرعت ساخت بالایی دارند و نهایت اختلاف این دو مورد در شرایط مساوی نهایتا ۳۰ روز می باشد، البته این موضوع به دلیل نداشتن دیوار و پوشش سقف در این نوع سازه می باشد، و همین امر توانسته سرعت ساخت را بسیار بالا ببرد.
 • همانطور که در بالا هم اشاره شد در سازه های یو بی ام نیازی به دیوار کشی نیست و عملا خود سوله کار دیوار را هم انجام می دهد.
 •  با توجه به عایق پوششی پلی اورتان بر روی این سوله ها ، می توان گفت که در مقابل ورود و خروج گرما و سرما بسیار عایق هستند و این موضوع از اتلاف انرژی جلوگیری می کند و همچنین هزینه ها را هم در این موارد کاهش می دهد.
 • به دلیل فرم ساخت، این سازه ها در برابر باد و زلزله مقاومت بسیار خوب و قابل قبولی دارند.

انواع سوله ها شامل سوله تیر ورقی، سوله سبک، سوله یو بی ام (در این مقاله به توضیح درباره آن می پردازیم ) است، برای مقایسه سوله ها با هم و برسی مزایا و معایب هر یک روی لینک های آبی رنگ کلیک کنید.

دستگاه ساخت سازه های یو بی ام (UBM)

در سوله سازی، دستگاه ساخت سازه های یو بی ام (UBM) به نام Construction support unit که مخفف آن CSU می باشد، CSU یک دستگاه با چندین کاربری است که کامپیوتر کنترل کننده، ابزار تولید و موتور فرم دهنده بر روی آن سوار هستند که در جهت ساخت و فرم دهی سازه های یو بی ام بکار می روند. این تریلی را می توان با هواپیما یا یدک کش تا محل پروژه انتقال داد تا سازه ساخته و نصب گردد. این دستگاه با بهره بری از تکنولوژی  سی ان سی سازه ای از جنس گالوانیزه که سبک و با دوام است که در محل ساخته می شود.

روش ساخت سوله یو بی ام - سوله های یو بی ام (UBM) 

روش ساخت سوله یو بی ام

برنامه نرم افزاری MIC PRO SOFT  برای سوله های یو بی ام (UBM)

در این نرم افزار باید میزان طول و عرض سازه، ارتفاع میانی سازه، ارتفاع جانبی و بار های (فشار) ورودی به سازه که شامل بار برف و میزان وزش باد و زلزله می شود را وارد کرده تا نرم افزار میزان ورق گالوانیزه مورد نیاز را بررسی و محاسبه کند. نرم افزار MIC PRO SOFT  مانند تیم مهندسی طراحی سازه، طبق داده ها نوع فونداسیون یا مقاومت سازه در برابر بارندگی ها و سرعت باد، طبق شرایط  آب و هوایی و در نهایت میزان قوس مورد نیاز سازه را محاسبه می کند و طبق این پارامتر ها سازه را طراحی می کند. بعد از تحلیل نرم افزار و طراحی سازه دستگاه شروع به فرم دهی پنل های سازه یو بی ام می کند. همچنین این نرم افزار قابلیت محاسبه و برآورد قیمت و هزینه ها را نیز دارد.

نیروی انسانی در احداث سازه های (UBM)

نیروی انسانی هم در نصب سازه تاثیر به سزایی دارد. یک گروه 10 الی 12 نفره کارگر و 10 نفر تکنسین می توانند  1000 متر مربع سازه را در 24 ساعت تولید و در دو هفته سازه های (UBM) نصب نمایند. در نهایت دستگاه نام برده شده توانایی دوخت و ساخت را دارد یعنی در محل اتصال پنل ها از پیچ و مهره و یا جوش استفاده نمی شود بلکه پنل های سقفی به یک دیگر دوخته می شوند و سقف سازه را تشکیل می دهند.

 معایب سوله های یو بی ام (UBM)

 معایب سوله های یو بی ام (UBM) از مزایای آن بیشتر است که بهتر است روی معایب آن بیشتر تمرکز کنید تا در آینده به مشکلی بر نخورید و دچار خسارت های جبران ناپذیر نشوید.

 • در ساخت این نوع سازه ها از جرثقیل های سقفی نمی توانید استفاده کنید، حتی به دلیل قوس شدید این سوله ها از جرثقیل های دروازه ای نیز نمی توانید بهره ببرید.
 • شما نمی توانید بعد از ساخت، این سازه ها را جا به جا کنید؛ زیرا تمامی قطعات گالوانیزه خم خورده اند و در ابعاد های بزرگ به هم دوخته شده اند، به همین دلیل نه می توان آن ها را بدون آسیب به ورقه ها از هم جدا کرد و نه می توان با همان ابعاد آنها را جابجا کرد.
 • ساخت آن ها در دهانه هایی با متراژ و سایز محدود امکان پذیر است، به عنوان مثال دهانه های این نوع سوله را با تکنولوژی امروز نمی توان بیشتر از ۳۰ متر ساخت و همچنین ساخت این نوع سوله در مساحت زیر ۱۰۰۰ متر برای سازنده هیچ توجیه اقتصادی ندارد زیرا انتقال دستگاه ها و ماشین آلات ساخت آن بسیار هزینه هنگفتی در پی دارد.
 • همچنین به دلیل قوس های زیاد این نوع سازه قسمت های کناری سوله به دلیل ارتفاع کم غیر قابل استفاده می شود و قطعا قسمت بزرگی از زمین شما در اصطلاح پرت می شود و دیگر کارایی ندارد.
 • شما نمی توانید از سوله یو بی ام در کاربری هایی مثل مرغداری ها و یا گاوداری به علت جذب بوی بالای پلی اورتان ( عایق این سوله ها )  استفاده کنید همچنین عایق پلی اورتان که تنها پوشش عایقی این نوع سوله ها هستند به دلیل نوع بافت و تعداد بالای منافذ آن، بستر خوبی برای ماندگاری و پرورش میکروب و باکتری در آن می باشد، و با توجه به نوع بافت آن قابلیت ضد عفونی شدن ۱۰۰٪ هم وجود ندارد. برای همین به هیچ عنوان برای کاربری های غذایی، دارویی، بیمارستانی و… نمی توانند مجوز از وزارت بهداشت اخذ کنند، همچنین به همین دلیل مهم به هیچ عنوان برای کاربری هایی نظیر مرغداری ، دامداری، گاوداری و… توصیه نمی شوند.
 • در این نوع سازه، بعد از ساخت و نصب، امکان جابجایی را ندارند و همچنین بازار فروش معقولی را هم برای آن نمی توان متصور شد زیرا ورقهای آن گالوانیزه هستند و خریداران آن بسیار محدود و هم به دلیل آسیب بسیار جدی در زمان دمونتاژ سازه به ورقها، فقط می توان ورقهای گالوانیزه آن را به عنوان ضایعات به فروش رسانید.
 • در این نوع سوله ها نمی توان طبقات به آن اضافه کرد و سوله ای در چندین طبقه داشت و همچنین نمی توان بچه سوله در کنار آنها طراحی شود.
 • مشکل دیگر این سوله ها عدم ورود نور طبیعی به داخل سوله می باشد، زیرا در سازه های تیر ورقی و سوله سبک خرپایی می توان قسمتی از پوشش سقف را با ورقهای پلی کربنات شفاف برای نور گیری طبیعی از محیط بیرون پوشش داد، اما در سازه های یو بی ام به دلیل یک پارچه بودن سقف امکان این کار وجود ندارد و فقط برای روشنایی می بایست از نورهای مصنوعی بهره برد.
 • کیفیت دوخت های بین ورق های گالوانیزه سوله های یو بی ام (UBM) با گذشت زمان افت خواهد کرد و باعث باز شدن درزهای آن می شود، همین امر باعث نفوذ آب در فصول بارندگی به داخل سوله می گردد.
 • ورق های گالوانیزه با باز شدن دوخت ها و مستهلک شدن آن، بر روی هم اصطکاک ایجاد می کنند و این موضوع باعث تولید سر و صدا خواهد شد.
اجزای اصلی سوله یو بی ام - سوله یو بی ام(UBM)

اجزای اصلی سوله یو بی ام

امیدوارم با مطالعه مطالب بالا بتوانید اطلاعات کافی را برای انتخاب بهترین سوله کسب کرده باشید، شما می توانید با مطالعه مقاله انواع سوله بطور کامل در زمینه ی سوله ها و معایب و مزایای آنها اطلاعات کافی را کسب کنید، این مقاله ها بدون هیچ گونه تبلیغاتی فقط برای تکمیل اطلاعات شما نوشته شده است تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
نظرات و پیشنهادات شما کاربران عزیز در پیشرفت سایت سوله کو و مقالات منتشر شده کمک به سزایی می کند، با ما را همراه باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست