پوشش سقف یو پی وی سی

در مقاله پوشش سقف یو پی وی سی هدف اصلی این است که شما را با یکی از پوشش های نوین که امروزه در صنعت سوله سازی کاربرد بسیاری دارد با کمترین قیمت آشنا کنیم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

پوشش سقف یو پی وی سی دارای ویژگی ها و مزیت های بسیاری می باشد و جنس این پوشش با پوشش های دیگری که تا به امروز استفاده می شد متفاوت است. ساختار upvc (پلی وینل کلرید غیر پلاستیکی) است که اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم پوشش سقف upvcهمان pvc است ولی از جنس غیر پلاستیکی. از ویژگی های این پوشش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ــ مقاوم در برابر نور خورشید: پوشش یو پی وی سی قابلیت این را دارد تا گرمای بالای ۷۵ درجه سانتی گراد و سرمای کمتر از ۴۰ درجه را تحمل کند جالب است بدانید که این پوشش امکان دارد تا در دمای بالای ۱۷۰ درجه حالت خمیری شکل بگیرد.
ــ مقاومت بالا و تحمل ۵۰۰ کیلو گرم بار
ــ عایق فوق العاده در سرما و گرما: ورق های یو پی وی سی خود به تنهایی عایق خوبی برای سرما و گرما هستند و برای این کار نیاز به فوم و پشم شیشه و ….. نیست.
ــ قابل استفاده برای هر نوع سوله با کاربری های مختلف: به دلیل ساختاری که دارند متناسب با هر نوع کاربری می باشند و این خود نکته بسیار مهمی است.
ــ هزینه ی مقرون به صرفه 
ــ هزینه ی پایین زیر سازی و فونداسیون:  هزینه ی زیر سازی برای این کار پایین است علت آن هم عدم نیاز به گذاشتن فاصله پرلین به دلیل مقاومت این ورق می باشد.
ــ بدون نیاز به شستشو: اگر به جنس پوشش سقف یو پی وی سی توجه کنید مشاهده می کنید که این پوشش به دلیل لایه ای که روی آن قرار گرفته شده کثیفی را به خود جذب نمی کند.
ــ نصب بسیار راحت: ورق های یو پی وی سی با دستگاهای کوچک مثل اتو دریل نصب می شوند به برای جلوگیری از زنگ زدگی پیچ و مهره روی آن را با پلی اتیلن می پوشانند.
ــ مقاومت بالا در برابر رطوبت 
ــ دوست دار محیط زیست: در ساختار این نوع ورق ها از مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است و همچنین مواد سازنده این ورق ها قابل بازیافت می باشد.
ـــ هدایت رعدو برق 
ــ عایق صدای باران
ــ انعطاف پذیری بالا: مقاومت این ورق ها آنقدر بالاست که تحت فشار شکسته نمی شوند و فقط تغییر شکل می دهند.

ورق ذوزنقه ای - پوشش سقف یو پی وی سی

ورق ذوزنقه ای

از ورق های یو پی وی سی در مکان های مختلفی استفاده می شود مثل ساخت انبار ها، پارکینگ های بزرگ، انواع ساختمان ها و حتی سقف انواع سوله ها و به علت مقاومت بالا در مناطق مرطوب هم از آن استفاده می شودبدون اینکه دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند، بسیاری از کارفرماها با خواندن مزایایی که دارد و هزینه پایین از این ورق ها برای ساخت سازه هایشان استفاده می کنند.
توصیه میکنم اگر درباره سوله سازی و نحوه ساخت آن ،مطالب بیشتر می خواهید به سایت سوله کو مراجعه کنید.

انواع پوشش سقف یو پی وی سی

در انواع پوشش سقف یو پی وی سی قرار است با نوع های مختلفی از این پوشش آشنا شویم که در ادامه نام می بریم

  1. طرح ذوزنقه
  2. طرح شینگل یا همان لانه زنبوری
  3. طرح ورق صاف
  4. ساندویچ پانل ( هسته عایق XPS و هسته عایق EPS )
  5. پلی کربنات
تنوع پوشش سقفی - پوشش سقف یو پی وی سی

تنوع پوشش سقفی

طرح ذوزنقه 

ورق های طرح ذوزنقه تشکیل شده از دولایه هستند که روی یک دیگر قرار می گیرند لایه اولیه از جنس پوشش سقف یو پی وی سی است و لایه ای که روی آن قرار می گیرد از جنس آلیاژ پلیمری می باشد. لایه دومی جنس براقی دارد که به عنوان پوشش حفاظتی در برابر نور مستقیم خورشید است این پوشش قابلیت خودشستشویی هم دارد و به راحتی با آب باران تمیز می شود. طول هم پوشانی ورق پو پی وی سی بین ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر است که بستگی به شیب ساختمان دارد.

طرح شینگل یا همان لانه زنبوری 

ورق های طرح شینگل یا همان لانه زنبوری  بسیار سبک وزن می باشند و بیشترین استفاده از این ورق ها  را ویلا سازان برای شیروانی ها  سقف آلاچیق ها دارند زیرا علاوه بر تنوع و زیبایی، بسیار مقاوم در برابر بارش هستند. این ورق ها از ترکیب الیاف شینگل و قیر ساخته شده است و زمانی که وارد بازار ایران شد بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

طرح ورق صاف 

امروزه از ورق های یو پی وی سی طرح صاف  به عنوان یک جایگزین برای سقف های کاذب استفاده می شود . این ورق ها در مقایسه با ورق های دیگر نازک تر هستند و مقاومتشان پایین تر می باشد.

ساندویچ پانل

اجزای تشکیل دهنده ی ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده است، دو لایه از ورق فولادی و لایه ای که در وسط قرار می گیرد و به عنوان عایق میباشد. ساندویچ پانل ها جنس نرم و قابل انعطافی دارند و این ویژگی درآن ها باعث شده که به راحتی دور اجسام پیچیده شوند. ساختار آن ها از جنس یو پی وی سی و هسته ی پلی استارن منبسط شده می باشد که شرکت های بسیاری برای مقرون به صرفه تر شدن از آلومینیوم بجای ورق یو پی وی سی استفاده می کنند. این نوع پوشش ها را می توان هم برای پوشش سقف و هم برای پوشش دیوار استفاده کرد و امروزه در ساخت کانکس ها، بیمارستان های صحرایی و بسیاری از سازه های پیش ساخته از آن استفاده می شود. از مزیت های دیگری که دارد این است که به علت سبک وزن بودن و اتصال قوی و مستحکم آن مقاومتی خوبی در برابر بارش دارد و به سختی آسیب می بیند، عایق خوبی برای سرما و گرما می باشد و رطوبت باعث خوردگی آن نمی شود.
از مزیت های ساویچ پنل می توان به موارد زیر شاره کرد
عایق بسیار خوب سرما و گرما
وزن سبک
عدم خوردگی و زنگ زده گی در برابر رطوبت
تنوع بالا رنگ

انواع ساندویچ پانل - پوشش سقف یو پی وی سی

انواع ساندویچ پانل

خوب است بدانید که از پوشش سقف یو پی وی سی در ساخت سوله ورزشی و سوله سرد خانه هم استفاده می شود. 

در این قسمت لازم است تا تفاوت ساندویچ پانل و پلی اورتان را بدانید: 

توضیحات در مورد ساندویچ پانل در بالا داده شده است و می خواهیم توضیح کوتاهی در باره پلی اورتان در مقاله پوشش سقف یو پی وی سی در اختیار شما قرار دهیم.
پلی اورتان ها از ترکیب چند ماده شیمیایی تشکیل شده اند و فوم با تراکم و دانسیته ی بالایی دارند ( منظور دانسیته جرم مخصوص یا جرم حجم می باشد) که دارای طرح های مختلف با قالب های از پیش ساخته شده است.
از نظر عایق حرارتی  صوتی پوشش ساندویچ پانل ضعیف تر از پلی استایرن می باشد، ساندویچ پانل ها وزن کمتری نسبت به پلی اورتان ها دارند و نحوه ساخت آن ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد، ساندویچ پانل ها نسبت به پلی اورتان اقتصادی تر هستند و ضریب انتقال حرارتشان بالا است در حالی که برای بالا بردن ضریب حرارت پلی استایرن باید ضخامت آن را بیشتر کرد. ساندویچ پانل ها در مقابل رطوبت بسیار مقاوم می باشند و دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند.

پلی کربنات

نمونه دیگر پوشش سقف یو پی وی سی، پلی کربنات می باشد. پلی کربنات از جنس ماده ای  ترموپلاستیکی است که جنس آن انعطاف پذیر می باشد و به راحتی می توان به آن شکل داد. امروزه بسیار مهم می باشد که در فضا از نور طبیعی استفاده شود و به دلیل بی رنگ بودن این ورق ها در پانسیون ها و استخر های رو باز و گل خانه های بزرگ استفاده می شود و فضای زیبایی به محل می بخشد این ورق ها مقاومت خوبی در برابر نور خورشید از خود نشان می دهند و استحکام این ورق ها مورد رضایت عموم واقع شده است و قیمت این کار بسیار مقرون به صرفه می باشد و از هزینه های اضافی جلوگیری می کند ولی به دلیل نوسان در قیمت ها ممکن است قیمت ها تغییر کند و همیشه یکسان نباشد.

پوشش سقف یو پی وی سی

پوشش سقف یو پی وی سی

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره انواع پوشش سقف روی لینک کلیک کنید.

لوازم جانبی پوشش سقف یو پی وی سی

لوازم جانبی پوشش سقف یو پی وی سی شامل موارد زیر می باشد
لول: در کنار ساختمان ها برای هدایت آب لوله این لول ها تعبیه شده اند
نبشی: برای شیب های بالای ۶۵ درصد مورد استفاده قرار می گیرد
تیزه: فاصله خالی بین دو طرف سقف را با تیزه که از جنس خد سقف است پر می کنند زاویه ای که توسط این تیزه ها ساخته می شود باید نسبت به شیب سقف مورد بررسی قرارگیرد.
فلاشینگ ها: نم برای آب بندی روی ساختمان ها را فلاشینگ می گویند.
قالپاق: قالپاق ها از جنس پلی اتیلن می باشند که رنگ آن ها بی رنگ است به دلیل اینکه بعد از مدتی رنگ روی قالپاق ها از بین می رود از نوع بی رنگ پلی اتیلن استفاده می کنند.
پیشانی: در نمای جلویی خانه ها برای پوشاندن لایه داخلی از پیشانی استفاده می کنند.
پیچ سر مته ای: نوعی پیچ است که سر آن واشر قرار گرفته و فقط میتوان یک بار برای سوراخ کردن از آن استفاده کرد.
جنس پرلین در پوشش سقف یو پی وی سی: جنس آن از قوطی و ناودانی می باشد و با اندازه های  ۸۰/۴۰    ۶۰/۳۰    ۴۰/۴۰ زیر سازی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست