Blog

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سوله
  4. chevron_right
  5. کاربری سوله

کاربری سوله

کاربری سوله: امروزه از سوله ها در کاربری های زیادی چه صنعتی چه غیر صنعتی استفاده می شود. برای اینکه یک سازه با مقاومت و استحکام  بالا داشته باشید ابتدا باید با نحوه سوله سازی آشنا شوید و اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید. هدف از نوشتن این مقاله در اختیار گذاشتن اطلاعات مفید برای شما عزیزان می باشد که حاصل تجربه های مهندسین ما در زمینه ی طراحی و ساخت سوله می باشد، پس همراه ما باشید:

امروزه سوله ها در انواع مختلفی ساخته و طراحی می شوند که هر کدام از آن ها دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند. انواع سوله ها شامل:

سوله خرپایی

سوله یو بی ام

سوله تیر ورقی

که در ادامه درباره هریک از آن ها توضیح داده ایم.

سوله کو - کاربری سوله

سوله کو

سوله کو در رابطه با سوله سازی و طراحی های متفاوت سوله ها مقاله های زیادی دارد که برای مطالعه آن می توانید وارد لینک شوید.

کاربری سوله خرپایی

کاربری سوله خرپایی بسیار زیاد می باشد آن هم به دلیل ساخت و طراحی این سوله است، سوله های خرپایی سازه های نوینی هستند که به آن ها سوله مدرن هم می گویند. این سوله ها در مقایسه با سوله در نوع های دیگر، پیشرفته تر هستند و طراحی آن ها با استفاده از نرم افزار های  پیشرفته ای صورت گرفته است که کار با این نرم افزار ها نیازمند به داشتن مهارت خاصی است. امروزه بیشتر کاربری ها از سوله خرپایی استفاده می کنند زیرا ویژگی ها و قابلیت این سوله ها بسیار زیاد است و محدودیتی برای شغل ها ایجاد نمی کند. از بارز ترین ویژگی این سازه وزن پایین آن است، در ساخت این سوله از مواد و متریال مصرفی به صورت بهینه و مهندسی شده استفاده کرده اند که روی وزن سازه تاثیر زیادی داشته است و همچنین متریالی که برای قاب اصلی استفاده می شود از مقطع پروفیل است ولی برای سوله های دیگر از فولاد استفاده می شود و همین موضوع باعث شده که ساخت سوله با ابعاد بزرگ وزن سنگین تری نسبت به سوله خرپایی داشته باشند. از کاربری سوله خرپایی می توان به انواع سوله ها در شهر های مختلف مثل ( ساخت سوله در اردبیل، ساوه، کرمان و…..) با شرایط هوایی متفاوت و انواع کاربری ها مثل( ساخت سوله با قوطی، سوله ورزشی، سوله سردخانه و …..) می توان اشاره کرد.

کاربری سوله خرپایی

کاربری سوله خرپایی

مزیت های سوله خرپایی بسیار زیاد است ولی در این مقاله به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم:

  • ابعاد دهانه یکی از مهم ترین ابعاد در سوله است که به آن طول مفید هم می گویند و سوله های خرپایی تنها سوله هایی هستند که در ابعاد بزرگ دهانه نیازی به ستون میانی ندارند و آن هم به دلیل وزن کم این سازه است.
  • در مدت زمان کمی ساخته و نصب می شوند زیرا بیشتر اجزای آن در کارخانه ها ساخته می شود و به محل احداث منتقل می شوند و با استفاده از پیچ و مهره به یک دیگر مونتاژ می شوند.
  • قابلیت جا به جایی دارند و می توان اجزای آن را از یک دیگر جدا کرد و همین امر باعث شده تا بتوانید این سوله را گسترش دهند.
  • تنوع در پوشش سقفی: برای پوشش سقفی این سوله می توان از موارد زیادی استفاده کرد.

 

کاربری سوله یو بی ام 

کاربری سوله یو بی ام بسیار محدود می باشد آن هم به دلیل ساختی است که این سوله دارد. سوله های یو بی ام از جنس گالوانیزه هستند  شکل ساختاری آن ها شبیه به تونل است و همین امر باعث محدودیت در این سوله شده زیرا از همه قسمت ای آن نمی شود استفاده کرد به دلیل قوس زیاد. ساختار این سوله ها نوین است ولی برای کاربری های زیادی از آن نمی توان استفاده کرد زیرا محدودیت در ساخت دارند و در دهانه های بیشتر از ۳۰ متر ساخته نمی شوند که باعث شده بیشتر کاربری های صنعتی سراغ این نوع از سوله ها نروند. از سوله های یو بی ام در کاربری های مواد غذایی هم استفاده نمی شود و سازمان نظام مهندسی مجوز برای ساخت را صادر نمی کند زیرا برای عایق کردن پوشش سقف و دیواره های این سوله از پلی اورتان استفاده می کنند که میکروب را به سرعت به خود جذب می کند و جنس آن به گونه ای است که امکان شست و شو و استریلیزه کردن را به شما نمی دهد و برای مواد غذایی مضر است همچنین برای دامداری ها و گاوداری ها هم مورد استفاده قرار نمی گیرد. از آن ها می شود تنها برای انبار های غیر بهداشتی مثل انبار مصالح و از این قبل موارد استفاده کرد.

کاربری سوله یو بی ام

کاربری سوله یو بی ام

کاربری سوله تیر ورقی 

در کاربری سوله تیر ورقی هدفی اصلی شناخت سوله تیر ورقی است که به آن سوله سنتی و سوله سنگین هم گفته می شود. سوله های تیر ورقی بر عکس سوله های یو بی ام در موارد زیادی استفاده می شود ولی قدیمی بودن و وزن سنگین این سوله هم مشکلات زیادی را در پی دارد که مهم ترین آن ها قیمت بالای ساخت است. سوله های تیرورقی از زمان های قدیم وجود داشته است و خیلی اصول مهندسی در آن ها به کار گرفته نشده است آن هم به دلیل امکانات کم آن زمان است، در ساخت این سوله ها برای بالا بردن مقاومت سوله از مواد و متریال زیادی استفاده می کنند که این مورد باعث بیشتر شدن وزن سازه می شود و زمانی که وزن بالا برود  قیمت افزایش پیدا می کند. در ساخت سوله با دهانه بزرگ از این نوع سوله استفاده نمی شود و وزن بالای سازه این محدودیت را ایجاد کرده است ولی با گذاشتن ستون های میانی در دهانه این مشکل حل می شود ولی گذاشتن ستون هم باعث محدودیت در رفت و آمد می شود و علاوه بر آن قیمت سازه هم دوچندان می شود، ساخت این سوله برای کاربری که داری اصلا پیشنهاد نمی شود.

اسکلت اصلی از نوع تیر ورقی با سقف خرپایی - کاربری سوله

اسکلت اصلی از نوع تیر ورقی با سقف خرپایی

قیمت ساخت سوله

در مقاله کاربری سوله لازم است در رابطه با قیمت ساخت سوله صحبت کرد، سوله خرپایی با توجه به ساخت و طراحی که دارند نسبت به دیگر سوله ها مقرون به صرفه تر می باشد. نکته  مهمی که در این جا به آن می پردازیم رابطه مستقیم وزن یک سازه با هزینه ای است که صرف آن می شود، سازه هر چه سنگین تر باشد هزینه بیشتر می شود. طول دهانه سازه هم در قیمت بی تاثیر نیست ولی در سازه های خرپایی این چنین نیست، سوله سبک تنها سوله ای است که ساخت آن در ابعاد دهانه های بالا بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست